X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Pasmo Bella Women na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Bella Women to nowe pasmo, którego oficjalnym patronem jest sponsor główny festiwalu firma TZMO i marka Bella. Sekcja ma na celu upowszechnianie kobiecych zawodów filmowych. Zaczynamy od zawodu reżyserki. Pokażemy w nim dokonania polskich niepokornych filmowczyń, wydobywając siłę ich opowieści.

W programie pasma zobaczymy filmy reżyserek, które na stałe rozgościły się na zagranicznych planach. Kasia Adamik (pokażemy jej „Boisko bezdomnych”) zrobiła seriale dla HBO, Netfliksa i Sony. Agnieszka Smoczyńska (wyświetlimy jej „Arię Divę” z Katarzyną Figurą, „Córki Dancingu” i „Fugę”) ma na koncie prace dla Netfliksa, a teraz pracuje nad międzynarodowym filmem o Davidzie Bowie.

Jagoda Szelc („Monument”) jest jedną z nadziei polskiego kina, a Olga Chajdas („Nina”) dotyka tematów, od których uciekają polscy filmowcy. Marta Prus („Over the Limit”) to jedna z najczęściej nagradzanych polskich dokumentalistek, zaś Anna Kazejak, nasza tegoroczna jurorka („Skrzydlate świnie”, „Obietnica”) robi film dla Netfliksa i reżyseruje seriale audio.

W nowym paśmie skupimy się na sile kobiet rozumianej jako odwaga i chęć walki o własną wizję kina, znajdywanie własnych środków wyrazu i sposobu ekspresji.

Pokażemy, że termin „kino kobiet” to dziś nieaktualna szufladka, bo każda z naszych bohaterek mówi własnym, indywidualnym głosem, a jedynym wspólnym mianownikiem jest jakość ich filmów i płeć ich autorek.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się od 17 do 25 października w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni — MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze to będzie, jak co roku, wielka uczta dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest