X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

A to Polska właśnie, czyli sekcja „From Poland” na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Jak sama nazwa wskazuje, MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze otwarty jest na sztukę ze wszystkich stron świata, nie zapomina jednak o tej najbliżej nas. Uczestnicy festiwalu jak co roku mają możliwość zapoznania się z pasmem „From Poland”. Co ważne, wszystkie produkcje dostępne będą zarówno stacjonarnie, jak i online. Tych tytułów nie można przegapić!

„Dolina Bogów” (film dostępny online od niedzieli 18.10)

Co łączy indiańskie legendy, najbogatszego człowieka na świecie, przechodzącego kryzys twórczy pisarza i tytułową Dolinę Bogów? Czy jesteśmy w stanie odwrócić się od wszechobecnego konsumpcjonizmu i odnaleźć wartości, o których ludzie w rzekomo najbardziej rozwiniętych cywilizacjach zdają się zapominać? Na ekranie zobaczymy między innymi Johna Malkovicha i Johna Rhys-Daviesa.

„Lekcja miłości” (film dostępny online od niedzieli 18.10)

Jedna z najbardziej oczekiwanych i niepokornych premier tegorocznej edycji Tofifestu - historia pani Jolanty, która w wieku 70. lat postanawia powiedzieć dość agresywnemu mężowi i życiu, które nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł. Realizuje pragnienia, tańczy, śpiewa, jednak cały czas z tyłu jej głowy pozostaje pytanie: czy postąpiła słusznie? Bo przecież trzeba być razem „na dobre i złe”, a miłość do siebie samej to przejaw egoizmu…

„Jestem REN” (film dostępny online od niedzieli 18.10)

Wiele osób boryka się z refleksją, czy ich życie nie jest do pewnego stopnia kłamstwem. Ale co zrobić, gdy okazuje się, że fałszywy może być sam fakt istnienia? Czy kobieta, żona i matka, może okazać się… androidem? I co będzie to oznaczało dla niej i jej bliskich? Odważna tematyka i doborowa obsada (Marta Król, Marieta Żukowska, Janusz Chabior) zachęcają do zapoznania się z kolejnym polskim tytułem.

„Interior” (film dostępny online od wtorku 20.10)

Wybór pomiędzy karierą a rodziną, ucieczką i walką, ludzkie losy, które znów splatają się w zupełnie nieoczekiwany sposób - a jednocześnie tak, jakby zostało to zaplanowane. Jakie perspektywy daje nam Polska i czy jest w niej możliwe zawodowe spełnienie? Odpowiedzi na te pytania oraz własne przemyślenia uzyskają widzowie podczas projekcji filmu „Interior” z kolejną świetną rolą Magdaleny Popławskiej (zapraszamy na spotkanie z aktorką po seansie stacjonarnym), której partnerują między innymi Piotr Żurawski i Lech Mackiewicz.

„Między nami” (film dostępny online od środy 21.10)

Tym razem temat międzyludzkich relacji i roli szczerości podjęła w filmie dokumentalnym Dorota Proba. Trzy pary, pochodzące z różnych światów, odpowiadają przed kamerą na pytania dotyczące emocji, lęków i pragnień. Czy film odsłoni przed nami nowe oblicze miłości?

„Maryjki” (film dostępny online od czwartku 22.10)

Czy potrzeba otoczenia się figurkami Panny Marii spowodowana jest zbieżnością imion świętej i głównej bohaterki? Czy rutyna porządkuje nam życie, czy raczej je utrudnia? I wreszcie, czy skutki błędnie przeprowadzonej terapii mogą być jedynie negatywne? W „Maryjkach” poznamy losy Marii, jej siostrzenicy Heleny oraz pojawiających się stopniowo nowych bohaterów, z których każdy wniesie w ich życie coś nowego. Po seansie stacjonarnym zapraszamy na spotkanie z reżyserką Darią Woszek.

„Tony Halik” (film dostępny online od piątku 23.10)

Dokument, który umożliwi widzom podróż śladami samego Halika, nie tylko po Ameryce Południowej. W filmie znalazły się niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz wspomnienia nadawanych przez podróżnika programów telewizyjnych, które przed laty przenosiły odbiorców z foteli w każdy zakątek globu. Tych z państwa, którzy zawitają do Torunia na pokaz stacjonarny, zapraszamy również do toruńskiego muzeum podróżnika oraz na spotkanie z Elżbietą Dzikowską i Marcinem Borchardtem po seansie.

„Safe Inside” (film dostępny online od piątku 23.10)

Tym razem podążymy śladami europejskiego, nie amerykańskiego snu. Oto para Amerykanów udaje się w podróż do Francji, jednak poszukiwanie nowych wrażeń i próby odbudowy miłości mogą przyjąć nieoczekiwany obrót, gdy na sielankowe francuskie krajobrazy padnie cień właściciela domu, u którego zatrzymuje się para. A wraz z nim skrywane tajemnice. W jednej z ról zobaczymy Joannę Kulig, natomiast po pokazie stacjonarnym otrzymamy szansę zadania pytań reżyserce Renacie Gabryjelskiej.

„Zajęcia rekreacyjne” (film dostępny online od soboty 24.10)

Ostatnia produkcja z naszego ojczystego pasma jest opowieścią o przyjaźni w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Mechanik samochodowy i opiekun zoo. Wspólne wypady weekendowe, rozmowy, jednym słowem - zajęcia rekreacyjne. Co się stanie, gdy mężczyźni postanowią zaangażować się w relacje rodzinne swojego znajomego? Reżyser, a zarazem scenarzysta filmu, Paweł Wendorff, pomoże nam przełamać rutynę codzienności.


Niezmiennie zachęcamy do wspierania kultury, zwłaszcza rodzimej, z Festiwalem Tofifest. Kujawy i Pomorze!

Anna Tomaszewska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest