X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Czwartek, 22 października 2020 — szósty dzień 18. festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze

Przed nami już szósty dzień MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nie zabraknie na nim filmowych wrażeń i w przestrzeni Jordanek i online. Filmy z pasma On Air, From Poland czy Żywie Biełaruś to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

W  CKK Jordanki będzie można zapoznać się z dwoma filmami startującymi w konkursie On Air. „Revenir” to opowieść o powracaniu do miejsca, z którego niegdyś się uciekło. Natomiast „180 Deegre Rule” można nazwać refleksją nad skruchą i pokutą. Oba filmy będą dostępne dzisiaj również online.

Pasmo From Poland zaprezentuje „Maryjki”, czyli przedpremierowy pokaz filmu Darii Woszek, opowiadający o statecznym życiu starszej kobiety, której rutynę przerywają wizyty siostrzenicy. Produkcja pojawi się też na naszej platformie VOD o godzinie 18:00.

Absolutnym hitem dzisiejszego dnia festiwalowego jest dokument „W cieniu ciemności” reżysera Wojciecha Skrobiszewskiego, autora filmu „Obywatel miłość”, który zdobył duże uznanie i zainteresowanie na poprzedniej edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Film powstawał w Polsce i USA, a przewodzi mu sentencja: „Tylko żyjąc o krok od śmierci, możemy pojąć nieopisaną radość życia”.

Widzowie, którzy dołączą do festiwalu w formie online, również mają z czego wybierać. Na platformie pojawią się takie tytuły jak „Slalom” z konkursu On Air, który dzień wcześniej zachwycił widzów na pokazie stacjonarnym. Dostępny będzie też kolejny film z pasma Nowego Kina Fińskiego „Głos Sokurowa”, czyli dokument o twórcy niepokornym. Na widzów czeka też kolejny blok z konkursu Shortcut a w nim: „The Wedding Cake”, „Nobody Said I Have To Love You”, „Stump the Guesser”, „All The Fires The Fire", „So We Live”, „We Have One Heart".

Tofifest to festiwal niepokorny, dlatego podczas tegorocznej edycji pojawiło się nowe pasmo opowiadające o naszych wschodnich sąsiadach, zatytułowane Żywie Biełaruś. W ramach tej sekcji zostanie wyświetlony „Białoruski walc” w reżyserii Andrzeja Fidyka, opowiadający o artyście malarzu, który w Dzień Niepodległości organizuje wystawę przed Muzeum Narodowym w Mińsku.

To nie wszystko, bo program festiwalowy przewidział jeszcze „Standing Up, Falling down” z sekcji Forum 2019/2020 oraz „Dziewczyna z szafy”, czyli zwycięzca 11. edycji MFF Tofifest. A Mistrzem Niepokornym czwartku został Feliks Falk i jego film „Był Jazz”.

Oczywiście poza filmami nie zabraknie spotkań. W sali na Jordankach po filmie „W cieniu ciemności” widzowie będą mogli porozmawiać z Wojciechem Skrobiszewskim. Natomiast online dostępne będą spotkania m. in. z Darią Woszek czy Farnoosh Samadi.

Pełny plan projekcji filmowych i spotkań znajdziecie na stronie Tofifestu. Życzymy wielu filmowych wrażeń!

Zuzanna Rygielska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest