„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Krwawa niedziela

Bloody Sunday · reż. Paul Greengrass
Irlandia, Wielka Brytania 2002, 107’

Pokazy

01/07, 18:45 · Kino Centrum

Trailer

Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Centralną postacią obrazu jest protestant Ivan Cooper (Nesbitt), lokalny polityk. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

Reżyser:Paul Greengrass
Scenariusz:Paul Greengrass
Muzyka:Dominic Muldowney
Zdjęcia:Ivan Strasburg
Montaż:Clare Douglas
Obsada:James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan
Nagrody:Najlepsze telewizyjne zdjęcia i światło – BAFTA / Best TV Editing and Light, BAFTA (2003); Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie – Berlinale / Ecumenical Film Prize – Best Film in the Competition – Berlinale (2002); Nagroda Publiczności w konkursie Kino Światowe – Sundance / World Cinema Audience Award – Sundance (2002)