- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- Mistrzowie: Jim Sheridan
- Mistrzowie: Grzegorz Królikiewicz
- Nowe Kino Serbii
- Zjawiska: Młodzi Gniewni
- FOCUS: Dagur Kári
- FORWARD: Litwa
- FORUM 10/11
- CULTURAL EXCHANGE
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- POKAZY SPECJALNE
- MASTERCLASSY
- FILMOGRANIE
- Akademia Filmu Europejskiego
- Filmowa kolekcja z szuflady
- eNeRDe LOVES TOFIFEST
Dzień piąty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Piątego dnia zapraszamy na festiwalową premierę filmu „Teściowie 3”! Po seansie spotkamy się z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim i Anną Bartenbach. W programie również okołofilmowe rozmowy z Jerzym Radziwiłowiczem, Igą Lis i Katarzyną Herman. Spotkania z twórcami są otwarte dla publiczności. W CKK Jordanki o godz. 14:50 pokażemy film Where the Wind Comes From w reż. Amela Guellaty, który bierze udział w konkursie głównym On Air. Po projekcji z widzami porozmawia odtwórca głównej roli – Slimem Baccarem. O godz. 18:00 zapraszamy na festiwalową premierę filmu Teściowie 3 w reżyserii Jakuba Michalczuka, którą uświetni spotkanie z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim oraz Anną Bartenbach. W Cinema City o godz. 16:00 odbędą się trzy seanse. W ramach pasma Polonica pokażemy film Sprawa Goldmana w reż. Cédrica Kahna, po którym zapraszamy na rozmowę z Jerzym Radziwiłowiczem. W paśmie Niepokorne widzowie zobaczą film Kompleta w reż. Magdaleny Hueckel i Tomasza Śliwińskiego, którzy po seansie spotkają się z festiwalową publicznością. Natomiast w ramach pasma Must See Must Be pokażemy Edge of the Night, a po projekcji o filmie opowie reżyser – Türker Süer. O godz. 18:10 zaprezentujemy film konkursu głównego On Air – 1001 Frames w reż. Mehrnousha Alii. O godz. 19:00 odbędą się dwie projekcje w ramach konkursu From Poland. Po filmie Przepiękne! z publicznością spotkają się: reżyserka filmu Katarzyna Priwieziencew, Katarzyna Herman, Katarzyna Sarnowska i Konrad Eleryk. Natomiast po projekcji Pani od polskiego o filmie opowiedzą reżyser Radosław Piwowarski oraz Sylwia Skrzypczak-Piękoś. O godz. 20:00 zapraszamy na pokaz specjalny filmu Bałtyk. Seans uświetni dyskusja o filmie z reżyserką Igą Lis. W Dworze Artusa o godz. 17:00 zaprezentujemy klasykę polskiego kina – Krótki film o miłości w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz jest częścią pasma Złote Lwy Krzysztofa Kieślowskiego, organizowanego w ramach projektu „50 na 50” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pełny harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj. Zapraszamy również do przeglądania zdjęć z 23. MFF BellaTOFIFEST. Więcej »
„Dla mnie najważniejszy jest aktor” – spotkanie po filmie „Sezony”. Film „Sezony” został zaprezentowany podczas trzeciego dnia 23. MFF BellaTOFIFEST. Po projekcji z naszą festiwalową publicznością spotkali się twórcy filmu: reżyser Michał Grzybowski, laureatka Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri dla Aktorki - Agnieszka Dulęba-Kasza, Łukasz Simlat, Grzegorz Wiśniewski i Edgar de Poray. Więcej »
Dzień czwarty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Czwartego dnia festiwalu czeka nas m.in. spotkanie z Janem Peszkiem i Olgą Chajdas po familijnym seansie „Dziadku, wiejemy!”, rozmowa z Xawerym Żuławskim, Andrzejem Chyrą, Bartoszem Gelnerem, Konradem Elerykiem i Waldemarem Kulejem po filmie „Kulej. Dwie strony medalu”, a także z Oliwią Zakrzewską, reżyserką „Łodzi podwodnej”. Więcej »
Krwawa niedziela
Bloody Sunday · reż. Paul Greengrass
Irlandia, Wielka Brytania 2002, 107’
Pokazy
01/07, 18:45 · Kino Centrum
Trailer
Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Centralną postacią obrazu jest protestant Ivan Cooper (Nesbitt), lokalny polityk. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.
Reżyser: | Paul Greengrass |
Scenariusz: | Paul Greengrass |
Muzyka: | Dominic Muldowney |
Zdjęcia: | Ivan Strasburg |
Montaż: | Clare Douglas |
Obsada: | James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan |
Nagrody: | Najlepsze telewizyjne zdjęcia i światło – BAFTA / Best TV Editing and Light, BAFTA (2003); Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie – Berlinale / Ecumenical Film Prize – Best Film in the Competition – Berlinale (2002); Nagroda Publiczności w konkursie Kino Światowe – Sundance / World Cinema Audience Award – Sundance (2002) |