Trzeci dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Przygotujcie się na napięty harmonogram trzeciego dnia festiwalu! – Seanse czterech polskich filmów startujących w konkursie From Poland, spotkania z twórcami m.in. z Katarzyną Figurą, Andrzejem Grabowskim, Adamem Woronowiczem, dwa filmy biorące udział w konkursie On Air,  nowości kinowe do obejrzenia w ramach z pasma Must See Must Be oraz oczywiście kino plenerowe. Więcej »

Niepokorny festiwal już po raz 20. w Toruniu. Ruszył MFF. Tofifest. Kujawy i Pomorze! We wtorek odbyła się gala otwarcia 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nagrody odebrali Anna Seniuk, Emilia Krakowska, Krystian Pesta i Julia Szczepańska. Więcej »

Emilia Krakowska ze specjalnym Złotym Aniołem Tofifest dla Damy Polskiego Kina. Emilia Krakowska to niekwestionowana dama polskiego kina, widzowie kochają ja z temperament, który pokazuje w kinie i teatrze. Niezapomniana Jagna w ekranizacji  „Chłopów” Reymonta i Malina w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze specjalnego Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina. Więcej »

Klejnot wolnego sumienia

Jewel Of A Free Conscience, The · reż. Grzegorz Królikiewicz
Polska 1981, 90’

Pokazy

29/06, 12:30 · Baj Pomorski – sala A

Klejnot Wolnego (czy raczej Swobodnego) Sumienia to metaforyczne miano ustawy sejmowej, uchwalonej w 1573 roku. W rzeczywistości chodzi o Konfederację Warszawską, która stanowiła legislacyjny unikat na skalę Europy w XVI wieku. Zapewniała bowiem tolerancję religijną dla „szlachty, mieszczan królewskich i ludzi osobiście wolnych”. Film Królikiewicza jest swoistym hołdem dla słynnej ustawy. Fabułę osnuto na kanwie „Jana Bieleckiego” — poematu Juliusza Słowackiego. Osią jego intrygi jest konflikt między rodami Sieniawskich i Bieleckich i owy zatarg reżyser przeniósł na ekran.

Reżyser:Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz:Mirosław Korolko, Grzegorz Królikiewicz
Muzyka:Janusz Hajdun
Zdjęcia:Krzysztof Ptak
Montaż:Zenon Piórecki
Obsada:Krzysztof Luft, Mieczysław Voit, Jerzy Prażmowski, Krystyna Kozanecka, Jarosława Michalewska, Olgierd Łukaszewicz, Maria Klejdysz
Nagrody:Nagroda Grand Prix, Nagroda za najlepszą reżyserię – Festiwal w Panamie / Grand Prix, Panama Award for best direction (Panama 1983)