Twórcy pełni pasji. Kino fińskie na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od lat dzięki zaangażowaniu i wsparciu Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu prezentuje w swoim programie kinematografię fińską. Filmowo wejdziemy w głąb kraju nie tylko pięknej przyrody i niezwykłej historii, ale również intrygującego kina. Więcej »

Pasmo Bella Women na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze oraz pierwszy Złoty Anioł. Bella Women to festiwalowe pasmo, które na stałe wpisało się w program MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze, a którego oficjalnym patronem jest sponsor główny festiwalu Grupa TZMO i Bella. Podczas 19. edycji odbędzie się druga odsłona tego niezwykłego cyklu tym razem jego myślą przewodnią staną się Polskie Aktorki Odkrycia. Więcej »

Gorące kino i muzyczny powiew wolności motywem przewodnim 19. MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze odbędzie się w tym roku w nowej letniej odsłonie. A skoro lato i wreszcie wyczekiwany miesiącami czas powrotu do kin, to i motyw przewodni tegorocznej edycji nie może być inny, jak tylko śpiewająco-radosny. Więcej »

Klejnot wolnego sumienia

Jewel Of A Free Conscience, The · reż. Grzegorz Królikiewicz
Polska 1981, 90’

Pokazy

29/06, 12:30 · Baj Pomorski – sala A

Klejnot Wolnego (czy raczej Swobodnego) Sumienia to metaforyczne miano ustawy sejmowej, uchwalonej w 1573 roku. W rzeczywistości chodzi o Konfederację Warszawską, która stanowiła legislacyjny unikat na skalę Europy w XVI wieku. Zapewniała bowiem tolerancję religijną dla „szlachty, mieszczan królewskich i ludzi osobiście wolnych”. Film Królikiewicza jest swoistym hołdem dla słynnej ustawy. Fabułę osnuto na kanwie „Jana Bieleckiego” — poematu Juliusza Słowackiego. Osią jego intrygi jest konflikt między rodami Sieniawskich i Bieleckich i owy zatarg reżyser przeniósł na ekran.

Reżyser:Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz:Mirosław Korolko, Grzegorz Królikiewicz
Muzyka:Janusz Hajdun
Zdjęcia:Krzysztof Ptak
Montaż:Zenon Piórecki
Obsada:Krzysztof Luft, Mieczysław Voit, Jerzy Prażmowski, Krystyna Kozanecka, Jarosława Michalewska, Olgierd Łukaszewicz, Maria Klejdysz
Nagrody:Nagroda Grand Prix, Nagroda za najlepszą reżyserię – Festiwal w Panamie / Grand Prix, Panama Award for best direction (Panama 1983)