Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

Hakerzy wolności

Hakerzy wolności · reż. Marcin Gładych
Polska 2010, 30’

Pokazy

27/06, 19:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Film jest zaadaptowaną na potrzeby ekranu prawdziwą historią włamania kilku naukowców z toruńskiej „Solidarności” na antenę komunistycznej TVP. Doszło do niego w trakcie nadawania „Dziennika Telewizyjnego” jesienią 1985, co wprowadziło tajną policję — Służbę Bezpieczeństwa w prawdziwy szał. Naukowcy wyemitowali dwa hasła: „Dość podwyżek cen, kłamstw i represji. Solidarność Toruń” oraz „Bojkot wyborów naszym obowiązkiem. Solidarność Toruń”. Były one widoczne na ekranach telewizorów przez cztery minuty. Film, który jest fabularyzowanym dokumentem, budują wywiady z uczestnikami wydarzeń, uzupełniane o fabularne rekonstrukcje, zdjęcia archiwalne i animacje. W realizację dokumentu zaangażowane było całe filmowe środowisko Torunia.

Reżyser:Marcin Gładych
Zdjęcia:Next Level Group
Obsada:Jan Hanasz, Piotr Łukaszewicz, Zygmunt Turło, Leszek Zaleski, Eugeniusz Pazderski, Grzegorz Drozdowski, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Paweł Tchórzelski

Marcin Gładych urodził się w 1967 roku w Toruniu. Niezależny reżyser i scenarzysta filmowy. Laureat Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak TOFIFEST 2010. Fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Powołał do życia wraz z Pawłem Jaworskim Festiwal Filmów z Diaskopu, nieszablonowe wydarzenie artystyczno-filmowe. Przygodę z filmem zaczął od wyreżyserowania w 2007 „filozoficznego spektaklu multimedialnego” Gyom, Tat, E(eeee)tam opartego na bajkach Leszka Kołakowskiego. Współpracuje z aktorami alternatywnego Teatru Wiczy z Torunia. W tej chwili Gładych wraz z Krystianem Wieczyńskim pracuje nad filmem Panoptikon, który ma opowiadać o idei więzienia idealnego przykładzie legendarnego „Okrąglaka” — aresztu śledczego stojącego w centrum toruńskiego Starego Miasta.