- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- Mistrzowie: Jim Sheridan
- Mistrzowie: Grzegorz Królikiewicz
- Nowe Kino Serbii
- Zjawiska: Młodzi Gniewni
- FOCUS: Dagur Kári
- FORWARD: Litwa
- FORUM 10/11
- CULTURAL EXCHANGE
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- POKAZY SPECJALNE
- MASTERCLASSY
- FILMOGRANIE
- Akademia Filmu Europejskiego
- Filmowa kolekcja z szuflady
- eNeRDe LOVES TOFIFEST
Nabór filmów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST rozpoczęty! 15 stycznia 2025 roku rozpoczynamy nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Wypełnione formularze przyjmujemy do 30 kwietnia. Więcej »
„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »
Toruń 1939 — Warszawa 1938
Toruń 1939 — Warszawa 1938 · reż. Bogusław Magiera
Polska 1939, 27’
Pokazy
29/06, 15:00 · Baj Pomorski – sala B
Oba filmy stworzył przedwojenny toruński aktor i reżyser-amator Bogusław Magiera. Filmy Magiery są dziś wyjątkowo cennym materiałem dokumentującym świat przed wybuchem II wojny światowej. Filmy odnalazła po 70 latach w swoim archiwum domowym córka Magiery — Jadwiga Tokarska. Dzięki działalności dziennikarza toruńskiego dziennika „Nowości”, Szymona Spandowskiego udało się we współpracy z Biblioteką Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz festiwalem filmowym TOFIFEST i Kinem Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odrestaurować taśmy i doprowadzić do kinowej premiery dwóch filmów Magiery: Toruń 1939 oraz Warszawa 1938. Pierwszy pokazuje życie codzienne w Toruniu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Drugi to dokument z wizyty Magiery z rodziną w warszawskich Łazienkach, wczesną jesienią 1938. Film z Warszawy postanowiło zakupić Muzeum Miasta Warszawy.
Reżyser: | Bogusław Magiera |
Bogusław Magiera urodził się w 1904 roku w Wadowicach, zmarł w 1942 w obozie koncentracyjnym w Dachau. Nauczyciel szkolny, aktor i fotografik, a także autor amatorskich filmów dokumentalnych. W Toruniu zamieszkał w 1920 roku. Kinem zafascynował się w 1929, gdy pod pseudonimem Lech Szeliga zagrał w filmie Panienka z chmur w reżyserii Bernarda Marwińskiego wyprodukowanym przez toruńską wytwórnię Marwin-Film. Rozpoczął naukę aktorstwa w Toruniu i kupił kamerę. Zrealizował nią filmy dokumentujące życie codzienne w Toruniu i w Warszawie w latach 1938–39. Już na początku II wojny został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu w Dachu, gdzie zmarł.