„Lesson Learned” i „Pod szarym niebem” zwycięzcami 23. MFF BellaTOFIFEST! Konkurs główny On Air zwyciężył film „Lesson Learned” w reż. Bàlinta Szimlera, a konkurs From Poland – „Pod szarym niebem” w reż. Mary Tamkovich. Więcej »

„Nie podlizywać się publiczności” – spotkanie z Kazikiem Staszewskim. Siódmego dnia 23. MFF BellaTOFIFEST publiczność miała okazję do spotkania z wszechstronnie utalentowanym artystą Kazikiem Staszewskim, laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Więcej »

„Pójść więcej niż na całość” – spotkanie z Marią Mamoną i Jackiem Petryckim. W ostatni dzień 23. MFF BellaTOFIFEST, tuż przed uroczystym wręczeniu Nagrody im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera polskiego filmu w konkursie From Poland, odbył się pokaz słynnego „Przesłuchania”, a także rozmowa z żoną reżysera, Marią Mamoną oraz scenarzystą i autorem zdjęć, Jackiem Petryckim. Więcej »

Toruń 1939 — Warszawa 1938

Toruń 1939 — Warszawa 1938 · reż. Bogusław Magiera
Polska 1939, 27’

Pokazy

29/06, 15:00 · Baj Pomorski – sala B

Oba filmy stworzył przedwojenny toruński aktor i reżyser-amator Bogusław Magiera. Filmy Magiery są dziś wyjątkowo cennym materiałem dokumentującym świat przed wybuchem II wojny światowej. Filmy odnalazła po 70 latach w swoim archiwum domowym córka Magiery — Jadwiga Tokarska. Dzięki działalności dziennikarza toruńskiego dziennika „Nowości”, Szymona Spandowskiego udało się we współpracy z Biblioteką Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz festiwalem filmowym TOFIFEST i Kinem Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odrestaurować taśmy i doprowadzić do kinowej premiery dwóch filmów Magiery: Toruń  1939 oraz Warszawa 1938. Pierwszy pokazuje życie codzienne w Toruniu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Drugi to dokument z wizyty Magiery z rodziną w warszawskich Łazienkach, wczesną jesienią 1938. Film z Warszawy postanowiło zakupić Muzeum Miasta Warszawy.

Reżyser:Bogusław Magiera

Bogusław Magiera urodził się w 1904 roku w Wadowicach, zmarł w 1942 w obozie koncentracyjnym w Dachau. Nauczyciel szkolny, aktor i fotografik, a także autor amatorskich filmów dokumentalnych. W Toruniu zamieszkał w 1920 roku. Kinem zafascynował się w 1929, gdy pod pseudonimem Lech Szeliga zagrał w filmie Panienka z chmur w reżyserii Bernarda Marwińskiego wyprodukowanym przez toruńską wytwórnię Marwin-Film. Rozpoczął naukę aktorstwa w Toruniu i kupił kamerę. Zrealizował nią filmy dokumentujące życie codzienne w Toruniu i w Warszawie w latach 1938–39. Już na początku II wojny został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu w Dachu, gdzie zmarł.