Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

„Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskiej wersji dla najmłodszych widzów 21.MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. 1 i 2 lipca w Cinema City odbyły się pokazy filmów „Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskim dubbingu dla naszych najmłodszych widzów z Ukrainy. Więcej »

Toruń 1939 — Warszawa 1938

Toruń 1939 — Warszawa 1938 · reż. Bogusław Magiera
Polska 1939, 27’

Pokazy

29/06, 15:00 · Baj Pomorski – sala B

Oba filmy stworzył przedwojenny toruński aktor i reżyser-amator Bogusław Magiera. Filmy Magiery są dziś wyjątkowo cennym materiałem dokumentującym świat przed wybuchem II wojny światowej. Filmy odnalazła po 70 latach w swoim archiwum domowym córka Magiery — Jadwiga Tokarska. Dzięki działalności dziennikarza toruńskiego dziennika „Nowości”, Szymona Spandowskiego udało się we współpracy z Biblioteką Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz festiwalem filmowym TOFIFEST i Kinem Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odrestaurować taśmy i doprowadzić do kinowej premiery dwóch filmów Magiery: Toruń  1939 oraz Warszawa 1938. Pierwszy pokazuje życie codzienne w Toruniu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Drugi to dokument z wizyty Magiery z rodziną w warszawskich Łazienkach, wczesną jesienią 1938. Film z Warszawy postanowiło zakupić Muzeum Miasta Warszawy.

Reżyser:Bogusław Magiera

Bogusław Magiera urodził się w 1904 roku w Wadowicach, zmarł w 1942 w obozie koncentracyjnym w Dachau. Nauczyciel szkolny, aktor i fotografik, a także autor amatorskich filmów dokumentalnych. W Toruniu zamieszkał w 1920 roku. Kinem zafascynował się w 1929, gdy pod pseudonimem Lech Szeliga zagrał w filmie Panienka z chmur w reżyserii Bernarda Marwińskiego wyprodukowanym przez toruńską wytwórnię Marwin-Film. Rozpoczął naukę aktorstwa w Toruniu i kupił kamerę. Zrealizował nią filmy dokumentujące życie codzienne w Toruniu i w Warszawie w latach 1938–39. Już na początku II wojny został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu w Dachu, gdzie zmarł.