Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

Czarna Wenus

Vénus Noir · reż. Abdellatif Kechiche
Francja 2010, 159’
Polska premiera

Pokazy

25/06, 16:45 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

W 1910 roku ciemnoskóra, dwudziestoletnia Saartjie Bartman wraz z angielskim opiekunem — Cezarem, opuszcza rodzime RPA, aby szukać zarobku w Londynie. Praca miała być łatwa i przyjemna — Saartije marzy o aktorstwie. Występuje jako Hottentot Venus w parateatralnych pokazach, prezentując swoje ciało brytyjskiej publiczności. Jej szczególny wygląd: duże pośladki i wargi sromowe, wzbudzają zainteresowanie. Początkowo pracuje pod opieką Cezara, występując w widowiskowych pokazach cyrkowych. Gdy jednak Cezar zostaje oskarżony o łamanie prawa w zakresie handlu niewolnikami, Saartije zostaje sprzedana, a jej nowym opiekunem zostaje Réaux (francuski treser zwierząt). Po wyjeździe do Francji pokazy Hottentot Venus nabierają pikanterii, zmieniając się w egalitarną, perwersyjną, seksualną orgię.

Czarna Wenus to oparty na faktach, wyjątkowo wstrząsający, poruszający i inteligentnie skomponowany filmowy portret, zainspirowany prawdziwą historią Saartije Bartman, będącej symbolem uciemiężenia i poniżania czarnoskórych ludzi w Europie.

Reżyser:Abdellatif Kechiche
Scenariusz:Abdellatif Kechiche
Muzyka:Slahheddine Kechiche
Zdjęcia:Lubomir Bakchev, Sofian El Fani
Montaż:Ghalia Lacroix, Albertine Lastera, Camille Toubkis
Obsada:Yahima Torrès, Andre Jacobs, Olivier Gourmet, Elina Löwensohn, Francois Marthouret, Michel Gionti, Jean-Christophe Bouvet
Nagrody:Equal Opportunity Award – MFF w Wenecji / Equal Opportunity Award – IFF in Venice (2010)

Abdellatif Kechiche — ur. w 1960 roku w Tunezji. Karierę rozpoczął jako teatralny i filmowy aktor, aby następnie zająć się reżyserią. W 1984 roku otrzymał główną rolę w długometrażowym filmie fabularnym zatytułowanym Mint Tea. Następnie zagrał w Bezness w reżyserii Nouri Bouzid oraz w Niewinnych André Téchiné’a. W 2000 roku napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy film zatytułowany Wina Woltera, za który otrzymał Złotego Lwa za najlepszy debiut na MFF w Wenecji. Trzy lata później powstał Unik. Następnym filmem, który wyreżyserował i do którego sam napisał scenariusz, była Tajemnica ziarna.

Filmografia:
2010 – Czarna Wenus / Black Venus / Vénus Noir
2007 – Tajemnica ziarna / The Secret of the Grain
2003 – Unik / Games of Love and Chance
2001 – Wina Woltera / Blame it on Voltaire