Kino Zamkowe. W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały, dziś już uznane za kultowe, horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Niepokorne. Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Obsługiwałem angielskiego króla

Obsluhoval jsem anglického krále · reż. Jiří Menzel
Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry 2006, 120’

Pokazy

28/06, 18:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Bohater filmu, Jan Dítě, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki. Zamieszkuje w domu na granicy, we wsi niegdyś zamieszkałej przez Niemców, ale dziś opustoszałej. W drodze do domu Jan wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem i z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy i pierwsze doświadczenia seksualne. To właśnie wtedy poza pierwszymi lekcjami kelnerowania i uprawiania miłości, wykształcił w sobie zdolność niczym nieograniczonych marzeń o sukcesie i odkrył powab bogactwa.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel
Muzyka:Aleš Březina
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiří Brožek
Obsada:Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Martin Huba, Marián Labuda, Milan Lasica, Julia Jentsch
Nagrody:Najlepszy Film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepsze zdjęcia – Czeskie Lwy / Best Film, Best Supporting Actor, Best Director, Best Cinematography – The Czech Lion Awards (2007)