„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Obsługiwałem angielskiego króla

Obsluhoval jsem anglického krále · reż. Jiří Menzel
Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry 2006, 120’

Pokazy

28/06, 18:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Bohater filmu, Jan Dítě, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki. Zamieszkuje w domu na granicy, we wsi niegdyś zamieszkałej przez Niemców, ale dziś opustoszałej. W drodze do domu Jan wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem i z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy i pierwsze doświadczenia seksualne. To właśnie wtedy poza pierwszymi lekcjami kelnerowania i uprawiania miłości, wykształcił w sobie zdolność niczym nieograniczonych marzeń o sukcesie i odkrył powab bogactwa.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel
Muzyka:Aleš Březina
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiří Brožek
Obsada:Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Martin Huba, Marián Labuda, Milan Lasica, Julia Jentsch
Nagrody:Najlepszy Film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepsze zdjęcia – Czeskie Lwy / Best Film, Best Supporting Actor, Best Director, Best Cinematography – The Czech Lion Awards (2007)