Kino Zamkowe. W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały, dziś już uznane za kultowe, horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Niepokorne. Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Ostře sledované vlaky · reż. Jiří Menzel
Czechosłowacja 1968, 89’

Pokazy

29/06, 15:30 · Kino Centrum

Trailer

Lata 40. XX wieku, II wojna światowa zmierza powoli do końca. Milosz Hrma rozpoczyna swoją pierwszą pracę — zostaje dyżurnym ruchu na małej stacyjce kolejowej, gdzie życie płynie spokojnym rytmem, nawet pomimo toczącej się wojny. Jej jedynym przejawem zdają się być przetaczające się przez stację tytułowe „pociągi pod specjalnym nadzorem” z zaopatrzeniem dla niemieckiej armii na froncie wschodnim. To, co najważniejsze i najbardziej interesujące, dzieje się poza wielką historią: kierownik stacji oddaje się hodowli gołębi, dyspozytor Ladislav Hubička uwodzeniu kolejnych kobiet, zaś Milosz próbuje zdobyć śliczną Mašę.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel, Bohumil Hrabal
Muzyka:Jiří Šust
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiřina Lukešová
Obsada:Václav Neckář, Jitka Bendová, Vladimír Valenta, Libuše Havelková, Josef Somr, Ferdinand Krůta
Nagrody:Najlepszy film nieanglojęzyczny – Oskary / Best Foreign Language Film – Oscars (1968)