FORUM. W paśmie FORUM od lat pokazujemy filmy, które zdobyły uznanie zarówno polskiej, jak i zagranicznej widowni oraz krytyków, stając się źródłem wielu filmowych i społecznych dyskusji. Więcej »

Romantyczno-wampiryczna piątka. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw. Więcej »

MUST SEE MUST BE . W paśmie MUST SEE MUST BE znajdą się wyselekcjonowane przez nas tytuły, które wobec natłoku powstających każdego roku produkcji mogły umknąć uwadze nawet najbardziej wnikliwych kinomanów. Więcej »

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Ostře sledované vlaky · reż. Jiří Menzel
Czechosłowacja 1968, 89’

Pokazy

29/06, 15:30 · Kino Centrum

Trailer

Lata 40. XX wieku, II wojna światowa zmierza powoli do końca. Milosz Hrma rozpoczyna swoją pierwszą pracę — zostaje dyżurnym ruchu na małej stacyjce kolejowej, gdzie życie płynie spokojnym rytmem, nawet pomimo toczącej się wojny. Jej jedynym przejawem zdają się być przetaczające się przez stację tytułowe „pociągi pod specjalnym nadzorem” z zaopatrzeniem dla niemieckiej armii na froncie wschodnim. To, co najważniejsze i najbardziej interesujące, dzieje się poza wielką historią: kierownik stacji oddaje się hodowli gołębi, dyspozytor Ladislav Hubička uwodzeniu kolejnych kobiet, zaś Milosz próbuje zdobyć śliczną Mašę.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel, Bohumil Hrabal
Muzyka:Jiří Šust
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiřina Lukešová
Obsada:Václav Neckář, Jitka Bendová, Vladimír Valenta, Libuše Havelková, Josef Somr, Ferdinand Krůta
Nagrody:Najlepszy film nieanglojęzyczny – Oskary / Best Foreign Language Film – Oscars (1968)