„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Postrzyżyny

Postřižiny · reż. Jiří Menzel
Czechosłowacja 1980, 93’

Pokazy

01/07, 12:15 · Kino Centrum

Fabuła filmu Postrzyżyny oparta jest na opublikowanej w latach 70. powieści Bohumila Hrabala, której akcja rozgrywa się w browarze w Nymburku, małym miasteczku pod Pragą. Jest to opowieść o Maryśce i Francinie i o trudnych początkach ich wspólnego małżeństwa. Francin jest szanowanym i rozsądnym zarządcą browaru. Żyje w sposób umiarkowany i spokojny. Jego żona Maryśka jest istotą piękną i niezwykle zmysłową, jej zjawiskowo długie włosy są ozdobą całego miasteczka. Maryśka ma jednak trudny temperament. Na śniadanie pije piwo, rzuca krwistym mięsem w rzeźnika, flirtuje z mężczyznami. Pewnego dnia do Nymburka przyjeżdża brat Francina — Pepin.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel, Bohumil Hrabal
Muzyka:Jiří Šust
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiří Brozek
Obsada:Magda Vásáryová, Jirí Schmitzer, Jaromír Hanzlík, Rudolf Hrusínský, Petr Cepek, Oldrich Vlach