Kino pod Gwiazdami. Zabytkowa przestrzeń Torunia nie daje o sobie zapomnieć, zatem podczas zbliżającej się edycji ponownie spotkamy się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdzie na widzów czekać będą pokazy pięciu wybranych tytułów: Więcej »

Kino Zamkowe. W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały dziś już uznane za kultowe horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Postrzyżyny

Postřižiny · reż. Jiří Menzel
Czechosłowacja 1980, 93’

Pokazy

01/07, 12:15 · Kino Centrum

Fabuła filmu Postrzyżyny oparta jest na opublikowanej w latach 70. powieści Bohumila Hrabala, której akcja rozgrywa się w browarze w Nymburku, małym miasteczku pod Pragą. Jest to opowieść o Maryśce i Francinie i o trudnych początkach ich wspólnego małżeństwa. Francin jest szanowanym i rozsądnym zarządcą browaru. Żyje w sposób umiarkowany i spokojny. Jego żona Maryśka jest istotą piękną i niezwykle zmysłową, jej zjawiskowo długie włosy są ozdobą całego miasteczka. Maryśka ma jednak trudny temperament. Na śniadanie pije piwo, rzuca krwistym mięsem w rzeźnika, flirtuje z mężczyznami. Pewnego dnia do Nymburka przyjeżdża brat Francina — Pepin.

Reżyser:Jiří Menzel
Scenariusz:Jiří Menzel, Bohumil Hrabal
Muzyka:Jiří Šust
Zdjęcia:Jaromír Šofr
Montaż:Jiří Brozek
Obsada:Magda Vásáryová, Jirí Schmitzer, Jaromír Hanzlík, Rudolf Hrusínský, Petr Cepek, Oldrich Vlach