„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Przypadek Pekosińskiego

Case of Pekosinski, The · reż. Grzegorz Królikiewicz
Polska 1993, 85’

Pokazy

01/07, 14:30 · Kino Centrum

Film przedstawia prawdziwą postać o niepowtarzalnej biografii. Bronisław Pekosiński żyje w Polsce, mieszka w Zamościu, nie ma rodziny, nie wie kim jest. Nazwisko Pekosińskiego pochodzi od skrótu instytucji opiekuńczej PKOS. Bronisław jest sparaliżowany po wylewie krwi do mózgu, ma jednak gwiazdę przewodnią swego życia: mistrzowską grę w szachy. Upokarzany, przepędzany, zdradzany i oszukiwany, zachowuje godność, dobroć i ufność. Przez całe życie szuka matki. Kreuje przed kamerą samego siebie w różnych okresach swojego życia.

Reżyser:Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz:Grzegorz Królikiewicz
Muzyka:Antonio Vivaldi
Zdjęcia:Ryszard Lenczewski
Montaż:Halina Nawrocka, Teresa Miziołek
Obsada:Bronisław Pekosiński, Henryk Sobiechart, Jolanta Rychłowska, Aleksander Fogiel
Nagrody:Złote Lwy XVIII FPFF / Golden Lion at the 18th edition of PFF in Gdansk (1993); Nagroda specjalna MFFF Karlowe Vary / Special Award at IFF in Karlovy Vary (1994)