„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Bokser

Boxer, The · reż. Jim Sheridan
USA, Irlandia 1997, 109’

Pokazy

28/06, 10:00 · Kino Centrum

Trailer

Irlandia Północna, lata 90. XX wieku. Bojownik IRA Danny Flynn wychodzi po 14 latach z więzienia. Zmęczony terroryzmem, marzy o spokojnym życiu, nie chce mieszać się do polityki. Chce założyć szkołę bokserską, w której mogliby trenować zarówno protestanci, jak i katolicy. Po przyjeździe do Belfastu przekonuje się jednak, że jest w nim miejsce tylko dla ludzi żądnych walki. Jego życie dodatkowo komplikuje się, gdy spotyka swoją dawną miłość, Maggie. Problem w tym, że ona jest już mężatką, a jej mąż, również członek IRA, przebywa w więzieniu. Mimo to Danny i Maggie zaczynają się coraz częściej spotykać. Ich związek nie jest mile widziany w szeregach IRA. W początkowej fazie pracy nad filmem scenarzysta Terry George oparł fabułę na niezrealizowanym scenariuszu Jima Sheridana o życiu i karierze irlandzkiego mistrza świata boksu w wadze piórkowej, Barry’ego McGuigana.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Terry George, Jim Sheridan
Muzyka:Gavin Friday, Maurice Seezer
Zdjęcia:Chris Menges
Montaż:Gerry Hambling
Obsada:Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Brian Cox, Ken Stott
Nagrody:Nagroda Specjalna na Berlinale / Special Award at Berlinale (1998); Najlepszy Film Europejski – Goya / Best European Film – Goya Award (1999)