Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Bokser

Boxer, The · reż. Jim Sheridan
USA, Irlandia 1997, 109’

Pokazy

28/06, 10:00 · Kino Centrum

Trailer

Irlandia Północna, lata 90. XX wieku. Bojownik IRA Danny Flynn wychodzi po 14 latach z więzienia. Zmęczony terroryzmem, marzy o spokojnym życiu, nie chce mieszać się do polityki. Chce założyć szkołę bokserską, w której mogliby trenować zarówno protestanci, jak i katolicy. Po przyjeździe do Belfastu przekonuje się jednak, że jest w nim miejsce tylko dla ludzi żądnych walki. Jego życie dodatkowo komplikuje się, gdy spotyka swoją dawną miłość, Maggie. Problem w tym, że ona jest już mężatką, a jej mąż, również członek IRA, przebywa w więzieniu. Mimo to Danny i Maggie zaczynają się coraz częściej spotykać. Ich związek nie jest mile widziany w szeregach IRA. W początkowej fazie pracy nad filmem scenarzysta Terry George oparł fabułę na niezrealizowanym scenariuszu Jima Sheridana o życiu i karierze irlandzkiego mistrza świata boksu w wadze piórkowej, Barry’ego McGuigana.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Terry George, Jim Sheridan
Muzyka:Gavin Friday, Maurice Seezer
Zdjęcia:Chris Menges
Montaż:Gerry Hambling
Obsada:Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Brian Cox, Ken Stott
Nagrody:Nagroda Specjalna na Berlinale / Special Award at Berlinale (1998); Najlepszy Film Europejski – Goya / Best European Film – Goya Award (1999)