Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

Medeni Mesec

Honeymoons · reż. Goran Paskaljević
Serbia, Albania 2009, 95’

Pokazy

29/06, 21:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Opowieść rozgrywającą się w „Honeymoons” umiejscowiona została we współczesnej Albanii i Serbii. Śledzimy losy dwóch młodych par, które postanowiły opuścić swoje ojczyzny i szukać szansy na lepsze życie w Europie Zachodniej. Problemy pary z Albanii zaczynają się w porcie na włoskim wybrzeżu, gdy mają już za sobą szereg innych nieoczekiwanych zdarzeń. Podobny los czeka parę z Serbii, gdy przekraczają pociągiem granicę węgierską i wjeżdżają na terytorium Unii Europejskiej. Zostają aresztowani zaraz po przekroczeniu granicy, a niefortunne zdarzenie związane ze śmiercią dwóch włoskich żołnierzy z sił ONZ w Kosowie czyni z nich podejrzanych, mimo iż nie mają z tym wydarzeniem nic wspólnego.

Reżyser:Goran Paskaljević
Scenariusz:Goran Paskaljević, Genc Permeti
Muzyka:Rade Krstic
Zdjęcia:Milan Spasić
Montaż:Petar Putniković
Obsada:Nebojša Milovanović, Jelena Trkulja, Jozef Shiroka, Mirela Naska, Bujar Lako, Yllka Mujo, Petar Bozović, Lazar Ristovski, Fabrizio Buompastore, Domenico Mongeli, Aron Balas
Nagrody:Najlepszy Film z Europy Środkowej i Wschodniej – MFF w Cleveland / Best film for Central & Eastern European – Cleveland IFF (2010); Nagroda Jury – Festiwal Filmu Europejskiego w Les Arcs / Prix du Jury – Les Arcs European FF (2009); Nagroda Publiczności – 50. edycja MFF w Salonikach / The Public Choice Awards – 50th Thessaloniki IFF (2009)

Goran Paskaljević ma już na swoim koncie 30 filmów dokumentalnych i 15 pełnometrażowych, które były pokazywane i zdobywały uznanie na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i San Sebastian). W styczniu 2008 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA) odbył się pełny retrospektywny pokaz jego dorobku.