„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Medeni Mesec

Honeymoons · reż. Goran Paskaljević
Serbia, Albania 2009, 95’

Pokazy

29/06, 21:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Opowieść rozgrywającą się w „Honeymoons” umiejscowiona została we współczesnej Albanii i Serbii. Śledzimy losy dwóch młodych par, które postanowiły opuścić swoje ojczyzny i szukać szansy na lepsze życie w Europie Zachodniej. Problemy pary z Albanii zaczynają się w porcie na włoskim wybrzeżu, gdy mają już za sobą szereg innych nieoczekiwanych zdarzeń. Podobny los czeka parę z Serbii, gdy przekraczają pociągiem granicę węgierską i wjeżdżają na terytorium Unii Europejskiej. Zostają aresztowani zaraz po przekroczeniu granicy, a niefortunne zdarzenie związane ze śmiercią dwóch włoskich żołnierzy z sił ONZ w Kosowie czyni z nich podejrzanych, mimo iż nie mają z tym wydarzeniem nic wspólnego.

Reżyser:Goran Paskaljević
Scenariusz:Goran Paskaljević, Genc Permeti
Muzyka:Rade Krstic
Zdjęcia:Milan Spasić
Montaż:Petar Putniković
Obsada:Nebojša Milovanović, Jelena Trkulja, Jozef Shiroka, Mirela Naska, Bujar Lako, Yllka Mujo, Petar Bozović, Lazar Ristovski, Fabrizio Buompastore, Domenico Mongeli, Aron Balas
Nagrody:Najlepszy Film z Europy Środkowej i Wschodniej – MFF w Cleveland / Best film for Central & Eastern European – Cleveland IFF (2010); Nagroda Jury – Festiwal Filmu Europejskiego w Les Arcs / Prix du Jury – Les Arcs European FF (2009); Nagroda Publiczności – 50. edycja MFF w Salonikach / The Public Choice Awards – 50th Thessaloniki IFF (2009)

Goran Paskaljević ma już na swoim koncie 30 filmów dokumentalnych i 15 pełnometrażowych, które były pokazywane i zdobywały uznanie na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i San Sebastian). W styczniu 2008 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA) odbył się pełny retrospektywny pokaz jego dorobku.