„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Medeni Mesec

Honeymoons · reż. Goran Paskaljević
Serbia, Albania 2009, 95’

Pokazy

29/06, 21:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Opowieść rozgrywającą się w „Honeymoons” umiejscowiona została we współczesnej Albanii i Serbii. Śledzimy losy dwóch młodych par, które postanowiły opuścić swoje ojczyzny i szukać szansy na lepsze życie w Europie Zachodniej. Problemy pary z Albanii zaczynają się w porcie na włoskim wybrzeżu, gdy mają już za sobą szereg innych nieoczekiwanych zdarzeń. Podobny los czeka parę z Serbii, gdy przekraczają pociągiem granicę węgierską i wjeżdżają na terytorium Unii Europejskiej. Zostają aresztowani zaraz po przekroczeniu granicy, a niefortunne zdarzenie związane ze śmiercią dwóch włoskich żołnierzy z sił ONZ w Kosowie czyni z nich podejrzanych, mimo iż nie mają z tym wydarzeniem nic wspólnego.

Reżyser:Goran Paskaljević
Scenariusz:Goran Paskaljević, Genc Permeti
Muzyka:Rade Krstic
Zdjęcia:Milan Spasić
Montaż:Petar Putniković
Obsada:Nebojša Milovanović, Jelena Trkulja, Jozef Shiroka, Mirela Naska, Bujar Lako, Yllka Mujo, Petar Bozović, Lazar Ristovski, Fabrizio Buompastore, Domenico Mongeli, Aron Balas
Nagrody:Najlepszy Film z Europy Środkowej i Wschodniej – MFF w Cleveland / Best film for Central & Eastern European – Cleveland IFF (2010); Nagroda Jury – Festiwal Filmu Europejskiego w Les Arcs / Prix du Jury – Les Arcs European FF (2009); Nagroda Publiczności – 50. edycja MFF w Salonikach / The Public Choice Awards – 50th Thessaloniki IFF (2009)

Goran Paskaljević ma już na swoim koncie 30 filmów dokumentalnych i 15 pełnometrażowych, które były pokazywane i zdobywały uznanie na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i San Sebastian). W styczniu 2008 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA) odbył się pełny retrospektywny pokaz jego dorobku.