Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

„Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskiej wersji dla najmłodszych widzów 21.MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. 1 i 2 lipca w Cinema City odbyły się pokazy filmów „Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskim dubbingu dla naszych najmłodszych widzów z Ukrainy. Więcej »

Samotność długodystansowca

Loneliness of the Long Distance Runner, The · reż. Tony Richardson
Wielka Brytania 1962, 104’

Pokazy

25/06, 19:30 · Kino Centrum

Trailer

W centrum tej opowieści znajduje się Colin Smith (Tom Courtenay), zgorzkniały młody człowiek, którego rodzina pochodzi z klasy robotniczej. Colin nie przejawia zainteresowania nauką i zdecydowanie nie chce pójść w ślady pracującego w fabryce ojca. Razem ze swoim przyjacielem, Mikem, uciekają się do drobnych przestępstw, aby mieć pieniądze na życie. Po włamaniu do piekarni zostają aresztowani i skazani na pobyt w domu poprawczym. Colin wzbudza w kierowniku domu poprawczego duże zainteresowanie, które koncentruje się na jego niezwykłym talencie jako pomocnika w rugby, a o wiele mniej na jego resocjalizacji. Colin jest rozdarty pomiędzy chęcią zadowolenia władz poprawczaka, a postanowieniem przeciwstawienia się systemowi, który uważa za skorumpowany. „Samotność długodystansowca” była debiutem aktorskim Toma Courtenaya, za co otrzymał w 1962 roku z rąk Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych nagrodę dla „najbardziej obiecującego nowicjusza”.

Reżyser:Tony Richardson
Scenariusz:Allan Sillitoe
Muzyka:John Addison
Zdjęcia:Walter Lassally
Montaż:Anthony Gibbs
Obsada:Tom Courtenay, James Bolam, James Cairncross, Michael Redgrave, Avis Bunnage, Alec McCowen

Tony Richardson (1928-1991) należy do grona najwybitniejszych światowych reżyserów, jako najbardziej znany przedstawiciel brytyjskiego kina „Młodych Gniewnych”. Studiował w Oxfordzie, gdzie przewodniczył uniwersyteckiemu Dramatic Society. W latach 1949-1951 reżyserował sztuki teatralne i pracował w kilku teatrach jako reżyser. Był producentem w telewizji BBC, pisał teksty krytyczne do „Sight and Sound”. W 1956 r. związał się z dramaturgiem Johnem Osbornem i dla Royal Court Theatre wyreżyserował dwie jego sztuki: Miłość i gniew i Music-Hall. Światową sławę przyniósł mu obraz Tom Jones nagrodzony czterema Oscarami.