Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

Miłość i gniew

Look Back in Anger · reż. Tony Richardson
Wielka Brytania 1959, 98’

Pokazy

26/06, 14:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Jimmy Porter to archetypowy brytyjski „gniewny”. Mimo wykształcenia uniwersyteckiego nie udaje mu się znaleźć lepszej oferty pracy, niż ta w sklepie ze słodyczami. Jimmy ma żonę, Alison, ale ich związek jest burzliwy, przechodząc od fazy czułości i oddania, gdy Jimmy ma dobry nastrój, do steku obelg pod adresem żony, gdy dopada go częsta depresja. Helena Charles, najlepsza przyjaciółka Alison, radzi jej, aby wyrwała się z pułapki takiego małżeństwa. Nie mając na kim wyładowywać swoich frustracji, Jimmy nawiązuje romans z Heleną. Nieoczekiwanie Alison wraca do Jimmy’ego po poronieniu. Helena nie może być już częścią jego życia. „Miłość i gniew” oferuje wgląd w beznadziejną egzystencję większości przedstawicieli angielskiej klasy robotniczej w końcówce lat 50. ubiegłego wieku, a ukazane w nim sytuacje nie znajdują żadnego realnego rozwiązania. Jimmy Porter jest dla dramaturga Johna Osborne'a ustami, przez które prawi on swoje gniewne kazania skierowane przeciwko brytyjskiemu rządowi i systemowi klasowemu.

Reżyser:Tony Richardson
Scenariusz:John Osborne, Nigel Kneale
Muzyka:John Addison, Tom Eastwood, Chris Barber
Zdjęcia:Oswald Morris
Montaż:Richard Best
Obsada:Richard Burton, Cliff Lewis, Mary Ure, Helena Charles

Tony Richardson (1928-1991) należy do grona najwybitniejszych światowych reżyserów, jako najbardziej znany przedstawiciel brytyjskiego kina „Młodych Gniewnych”. Studiował w Oxfordzie, gdzie przewodniczył uniwersyteckiemu Dramatic Society. W latach 1949-1951 reżyserował sztuki teatralne i pracował w kilku teatrach jako reżyser. Był producentem w telewizji BBC, pisał teksty krytyczne do „Sight and Sound”. W 1956 r. związał się z dramaturgiem Johnem Osbornem i dla Royal Court Theatre wyreżyserował dwie jego sztuki: Miłość i gniew i Music-Hall. Światową sławę przyniósł mu obraz Tom Jones nagrodzony czterema Oscarami.