Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Z soboty na niedzielę

Saturday Night and Sunday Morning · reż. Karel Reisz
Wielka Brytania 1960, 89’

Pokazy

30/06, 10:30 · Baj Pomorski – sala A

„Chcę się tylko dobrze bawić. Reszta to propaganda”. Oto filozofia życiowa Arthura Seatona (Albert Finney), archetypowego brytyjskiego „młodego gniewnego”. Arthur to sztywniak z klasy średniej, który utknął w pracy bez perspektyw. Jego życiowym celem w życiu jest przebrnięcie przez tydzień pracy, aby móc przez cały weekend szaleć bez umiaru, wypijając tyle alkoholu, ile to tylko możliwe. Arthur żyje wyłącznie dla przyjemności, więc romans z żoną jednego z jego współpracowników to dla niego żaden kłopot. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, Arthur stara się załatwić aborcję, ale nie wynika to z troski o kochankę, ale z jego głęboko zakorzenionego egoizmu: po co mu kotwica w postaci rozwrzeszczanego dziecka? Mimo prowadzenia hulaszczego życia i ciągłego pragnienia ucieczki od dobijającej rutyny codzienności, przeznaczeniem Arthura jest jej dalsze pogłębianie. Krokiem w tym kierunku jest ślub z „sympatyczną” i zadowoloną z siebie dziewczyną z sąsiedztwa.

Reżyser:Karel Reisz
Scenariusz:Alan Sillitoe
Muzyka:Johnny Dankworth
Zdjęcia:Freddie Francis
Montaż:Seth Holt
Obsada:Albert Finney, Bryan Pringle, Shirley Ann Field, Rachel Roberts

Karel Reisz (1926-2002) — reżyser filmowy, teoretyk i analityk kina. Urodził się w Czechosłowacji, ale od 13 roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Niedługo po przybyciu na wyspy, zaczął interesować się filmem. Po skończeniu służby wojskowej w RAF został krytykiem filmowym. Jest autorem cenionego wśród krytyków podręcznika „Sztuka montażu filmowego”. Dzięki jego filmom został uznany za czołowego przedstawiciela brytyjskiej „nowej fali”. Był jednym z założycieli ruchu Free Cinema na początku lat 50. W latach 70. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Największe uznanie przyniosły mu filmy: French Lieutenant’s Woman (1981), Who’ll stop the rain (1978), Isadora (1968) i Saturday Night and Sunday Morning (1960), za który zdobył Nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.