Martyna Wojciechowska laureatką Złotego Anioła za niepokorność twórczą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nagrodą za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali zakończenia uhonorujemy Martynę Wojciechowską — dziennikarkę, podróżniczkę, działaczkę społeczną, autorkę filmów dokumentalnych i wielu książek. Więcej »

Złoty Anioł za niepokorność twórczą dla Jerzego Skolimowskiego! Nagrodę za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali otwarcia MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, producent, poeta i malarz, znany na całym świecie i nominowany do Oscara mistrz kina, Jerzy Skolimowski. Więcej »

Z soboty na niedzielę

Saturday Night and Sunday Morning · reż. Karel Reisz
Wielka Brytania 1960, 89’

Pokazy

30/06, 10:30 · Baj Pomorski – sala A

„Chcę się tylko dobrze bawić. Reszta to propaganda”. Oto filozofia życiowa Arthura Seatona (Albert Finney), archetypowego brytyjskiego „młodego gniewnego”. Arthur to sztywniak z klasy średniej, który utknął w pracy bez perspektyw. Jego życiowym celem w życiu jest przebrnięcie przez tydzień pracy, aby móc przez cały weekend szaleć bez umiaru, wypijając tyle alkoholu, ile to tylko możliwe. Arthur żyje wyłącznie dla przyjemności, więc romans z żoną jednego z jego współpracowników to dla niego żaden kłopot. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, Arthur stara się załatwić aborcję, ale nie wynika to z troski o kochankę, ale z jego głęboko zakorzenionego egoizmu: po co mu kotwica w postaci rozwrzeszczanego dziecka? Mimo prowadzenia hulaszczego życia i ciągłego pragnienia ucieczki od dobijającej rutyny codzienności, przeznaczeniem Arthura jest jej dalsze pogłębianie. Krokiem w tym kierunku jest ślub z „sympatyczną” i zadowoloną z siebie dziewczyną z sąsiedztwa.

Reżyser:Karel Reisz
Scenariusz:Alan Sillitoe
Muzyka:Johnny Dankworth
Zdjęcia:Freddie Francis
Montaż:Seth Holt
Obsada:Albert Finney, Bryan Pringle, Shirley Ann Field, Rachel Roberts

Karel Reisz (1926-2002) — reżyser filmowy, teoretyk i analityk kina. Urodził się w Czechosłowacji, ale od 13 roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Niedługo po przybyciu na wyspy, zaczął interesować się filmem. Po skończeniu służby wojskowej w RAF został krytykiem filmowym. Jest autorem cenionego wśród krytyków podręcznika „Sztuka montażu filmowego”. Dzięki jego filmom został uznany za czołowego przedstawiciela brytyjskiej „nowej fali”. Był jednym z założycieli ruchu Free Cinema na początku lat 50. W latach 70. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Największe uznanie przyniosły mu filmy: French Lieutenant’s Woman (1981), Who’ll stop the rain (1978), Isadora (1968) i Saturday Night and Sunday Morning (1960), za który zdobył Nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.