Dzień piąty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Piątego dnia zapraszamy na festiwalową premierę filmu „Teściowie 3”! Po seansie spotkamy się z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim i Anną Bartenbach. W programie również okołofilmowe rozmowy z Jerzym Radziwiłowiczem, Igą Lis i Katarzyną Herman. Spotkania z twórcami są otwarte dla publiczności. W CKK Jordanki o godz. 14:50 pokażemy film Where the Wind Comes From w reż. Amela Guellaty, który bierze udział w konkursie głównym On Air. Po projekcji z widzami porozmawia odtwórca głównej roli – Slimem Baccarem. O godz. 18:00 zapraszamy na festiwalową premierę filmu Teściowie 3 w reżyserii Jakuba Michalczuka, którą uświetni spotkanie z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim oraz Anną Bartenbach. W Cinema City o godz. 16:00 odbędą się trzy seanse. W ramach pasma Polonica pokażemy film Sprawa Goldmana w reż. Cédrica Kahna, po którym zapraszamy na rozmowę z Jerzym Radziwiłowiczem. W paśmie Niepokorne widzowie zobaczą film Kompleta w reż. Magdaleny Hueckel i Tomasza Śliwińskiego, którzy po seansie spotkają się z festiwalową publicznością. Natomiast w ramach pasma Must See Must Be pokażemy Edge of the Night, a po projekcji o filmie opowie reżyser – Türker Süer. O godz. 18:10 zaprezentujemy film konkursu głównego On Air – 1001 Frames w reż. Mehrnousha Alii. O godz. 19:00 odbędą się dwie projekcje w ramach konkursu From Poland. Po filmie Przepiękne! z publicznością spotkają się: reżyserka filmu Katarzyna Priwieziencew, Katarzyna Herman, Katarzyna Sarnowska i Konrad Eleryk. Natomiast po projekcji Pani od polskiego o filmie opowiedzą reżyser Radosław Piwowarski oraz Sylwia Skrzypczak-Piękoś. O godz. 20:00 zapraszamy na pokaz specjalny filmu Bałtyk. Seans uświetni dyskusja o filmie z reżyserką Igą Lis. W Dworze Artusa o godz. 17:00 zaprezentujemy klasykę polskiego kina – Krótki film o miłości w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz jest częścią pasma Złote Lwy Krzysztofa Kieślowskiego, organizowanego w ramach projektu „50 na 50” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pełny harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj. Zapraszamy również do przeglądania zdjęć z 23. MFF BellaTOFIFEST. Więcej »

„Dla mnie najważniejszy jest aktor” – spotkanie po filmie „Sezony”. Film „Sezony” został zaprezentowany podczas trzeciego dnia 23. MFF BellaTOFIFEST. Po projekcji z naszą festiwalową publicznością spotkali się twórcy filmu: reżyser Michał Grzybowski, laureatka Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri dla Aktorki - Agnieszka Dulęba-Kasza, Łukasz Simlat, Grzegorz Wiśniewski i Edgar de Poray. Więcej »

Dzień czwarty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Czwartego dnia festiwalu czeka nas m.in. spotkanie z Janem Peszkiem i Olgą Chajdas po familijnym seansie „Dziadku, wiejemy!”, rozmowa z Xawerym Żuławskim, Andrzejem Chyrą, Bartoszem Gelnerem, Konradem Elerykiem i Waldemarem Kulejem po filmie „Kulej. Dwie strony medalu”, a także z Oliwią Zakrzewską, reżyserką „Łodzi podwodnej”. Więcej »

Z soboty na niedzielę

Saturday Night and Sunday Morning · reż. Karel Reisz
Wielka Brytania 1960, 89’

Pokazy

30/06, 10:30 · Baj Pomorski – sala A

„Chcę się tylko dobrze bawić. Reszta to propaganda”. Oto filozofia życiowa Arthura Seatona (Albert Finney), archetypowego brytyjskiego „młodego gniewnego”. Arthur to sztywniak z klasy średniej, który utknął w pracy bez perspektyw. Jego życiowym celem w życiu jest przebrnięcie przez tydzień pracy, aby móc przez cały weekend szaleć bez umiaru, wypijając tyle alkoholu, ile to tylko możliwe. Arthur żyje wyłącznie dla przyjemności, więc romans z żoną jednego z jego współpracowników to dla niego żaden kłopot. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, Arthur stara się załatwić aborcję, ale nie wynika to z troski o kochankę, ale z jego głęboko zakorzenionego egoizmu: po co mu kotwica w postaci rozwrzeszczanego dziecka? Mimo prowadzenia hulaszczego życia i ciągłego pragnienia ucieczki od dobijającej rutyny codzienności, przeznaczeniem Arthura jest jej dalsze pogłębianie. Krokiem w tym kierunku jest ślub z „sympatyczną” i zadowoloną z siebie dziewczyną z sąsiedztwa.

Reżyser:Karel Reisz
Scenariusz:Alan Sillitoe
Muzyka:Johnny Dankworth
Zdjęcia:Freddie Francis
Montaż:Seth Holt
Obsada:Albert Finney, Bryan Pringle, Shirley Ann Field, Rachel Roberts

Karel Reisz (1926-2002) — reżyser filmowy, teoretyk i analityk kina. Urodził się w Czechosłowacji, ale od 13 roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Niedługo po przybyciu na wyspy, zaczął interesować się filmem. Po skończeniu służby wojskowej w RAF został krytykiem filmowym. Jest autorem cenionego wśród krytyków podręcznika „Sztuka montażu filmowego”. Dzięki jego filmom został uznany za czołowego przedstawiciela brytyjskiej „nowej fali”. Był jednym z założycieli ruchu Free Cinema na początku lat 50. W latach 70. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Największe uznanie przyniosły mu filmy: French Lieutenant’s Woman (1981), Who’ll stop the rain (1978), Isadora (1968) i Saturday Night and Sunday Morning (1960), za który zdobył Nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.