Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Smak miodu

Taste of Honey, A · reż. Tony Richardson
Wielka Brytania 1961, 100’

Pokazy

28/06, 13:15 · Baj Pomorski – sala A

Tony Richardson, reżyser „Smaku miodu” zbudował scenariusz filmu na podstawie dramatu scenicznego (tzw. „dramatu kuchennego stołu”) autorstwa Shelagha Delaneya. Rita Tushingham wciela się w postać Jo, brytyjskiej nastolatki z klasy pracującej, która mieszka razem z Helen —  matką o libertyńskich poglądach. Samolubna matka nie obdarza Jo żadnymi uczuciami i podejmuje pochopną decyzję o ślubie ze swoim najnowszym chłopakiem, Peterem Smithem. Tymczasem Jo coraz bardziej się oddala. Najpierw podejmuje pracę w sklepie obuwniczym, aby zaraz potem wprowadzić się do mieszkania swojego pracodawcy, uprzejmego Geoffreya Inghama, który jest gejem. Oboje mieszkają razem w harmonii, aż do chwili, gdy przelotny romans z czarnoskórym marynarzem Jimmym kończy się ciążą Jo. Geoffrey nie zostawia jej na łasce losu i roztacza nad dzieckiem opiekę. Los chce, że ten szczęśliwy obrót spraw nie trwa długo, a w życie Jo i jej „rodziny” wkracza nienawistna Helen, wyrzucona z mieszkania przez Petera. Jako wiano przynosi ze sobą cały swój emocjonalnie destrukcyjny bagaż. Puentą ukazanego w filmie ludzkiego dramatu jest przejmujące zakończenie.

Reżyser:Tony Richardson
Scenariusz:Shelagh Delaney, Tony Richardson
Muzyka:John Addison
Zdjęcia:Walter Lassally
Montaż:Anthony Gibbs
Obsada:Dora Bryan, Robert Stephens, Rita Tushingham, Murray Melvin, Paul Danquah

Tony Richardson (1928-1991) należy do grona najwybitniejszych światowych reżyserów, jako najbardziej znany przedstawiciel brytyjskiego kina „Młodych Gniewnych”. Studiował w Oxfordzie, gdzie przewodniczył uniwersyteckiemu Dramatic Society. W latach 1949-1951 reżyserował sztuki teatralne i pracował w kilku teatrach jako reżyser. Był producentem w telewizji BBC, pisał teksty krytyczne do „Sight and Sound”. W 1956 r. związał się z dramaturgiem Johnem Osbornem i dla Royal Court Theatre wyreżyserował dwie jego sztuki: Miłość i gniew i Music-Hall. Światową sławę przyniósł mu obraz Tom Jones nagrodzony czterema Oscarami.