- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- Mistrzowie: Jim Sheridan
- Mistrzowie: Grzegorz Królikiewicz
- Nowe Kino Serbii
- Zjawiska: Młodzi Gniewni
- FOCUS: Dagur Kári
- FORWARD: Litwa
- FORUM 10/11
- CULTURAL EXCHANGE
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- POKAZY SPECJALNE
- MASTERCLASSY
- FILMOGRANIE
- Akademia Filmu Europejskiego
- Filmowa kolekcja z szuflady
- eNeRDe LOVES TOFIFEST
„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »
„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »
„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »
Smak miodu
Taste of Honey, A · reż. Tony Richardson
Wielka Brytania 1961, 100’
Pokazy
28/06, 13:15 · Baj Pomorski – sala A
Tony Richardson, reżyser „Smaku miodu” zbudował scenariusz filmu na podstawie dramatu scenicznego (tzw. „dramatu kuchennego stołu”) autorstwa Shelagha Delaneya. Rita Tushingham wciela się w postać Jo, brytyjskiej nastolatki z klasy pracującej, która mieszka razem z Helen — matką o libertyńskich poglądach. Samolubna matka nie obdarza Jo żadnymi uczuciami i podejmuje pochopną decyzję o ślubie ze swoim najnowszym chłopakiem, Peterem Smithem. Tymczasem Jo coraz bardziej się oddala. Najpierw podejmuje pracę w sklepie obuwniczym, aby zaraz potem wprowadzić się do mieszkania swojego pracodawcy, uprzejmego Geoffreya Inghama, który jest gejem. Oboje mieszkają razem w harmonii, aż do chwili, gdy przelotny romans z czarnoskórym marynarzem Jimmym kończy się ciążą Jo. Geoffrey nie zostawia jej na łasce losu i roztacza nad dzieckiem opiekę. Los chce, że ten szczęśliwy obrót spraw nie trwa długo, a w życie Jo i jej „rodziny” wkracza nienawistna Helen, wyrzucona z mieszkania przez Petera. Jako wiano przynosi ze sobą cały swój emocjonalnie destrukcyjny bagaż. Puentą ukazanego w filmie ludzkiego dramatu jest przejmujące zakończenie.
Reżyser: | Tony Richardson |
Scenariusz: | Shelagh Delaney, Tony Richardson |
Muzyka: | John Addison |
Zdjęcia: | Walter Lassally |
Montaż: | Anthony Gibbs |
Obsada: | Dora Bryan, Robert Stephens, Rita Tushingham, Murray Melvin, Paul Danquah |
Tony Richardson (1928-1991) należy do grona najwybitniejszych światowych reżyserów, jako najbardziej znany przedstawiciel brytyjskiego kina „Młodych Gniewnych”. Studiował w Oxfordzie, gdzie przewodniczył uniwersyteckiemu Dramatic Society. W latach 1949-1951 reżyserował sztuki teatralne i pracował w kilku teatrach jako reżyser. Był producentem w telewizji BBC, pisał teksty krytyczne do „Sight and Sound”. W 1956 r. związał się z dramaturgiem Johnem Osbornem i dla Royal Court Theatre wyreżyserował dwie jego sztuki: Miłość i gniew i Music-Hall. Światową sławę przyniósł mu obraz Tom Jones nagrodzony czterema Oscarami.