Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Sportowe życie

This Sporting Life · reż. Lindsay Anderson
Wielka Brytania 1963, 128’

Pokazy

27/06, 14:30 · Kino Centrum

Trailer

Jest to adaptacja autorskiej powieści Davida Storey’a pt. „Sportowe życie”. Główną rolę Franka — atletycznego górnika, który stara się dostać do profesjonalnej ligi rugby — gra Richard Harris. Wkrótce Frank zaskarbia sobie miano jednego z najbrutalniejszych i najbardziej aroganckich graczy w świecie rugby i zaczyna gromadzić fortunę. Zakochuje się także w pani Hammond, właścicielce wynajmowanego przez niego domu, która początkowo odrzuca jego zaloty. Wreszcie ulega jego staraniom, ale ich związek jest czysto fizyczny. Frank musi niemalże błagać, aby pani Hammond zaangażowała się emocjonalnie, lecz ona nie potrafi. W czasie ceremonii ślubnej jednego z kolegów z drużyny Franka, pani Hammond nieoczekiwanie urządza swojemu napuszonemu kochankowi karczemną awanturę. Ich związek się kończy, ale Frank nie może dojść do siebie, ponieważ dotąd utożsamiał szczęście wyłącznie z dobrobytem materialnym. Nie mając już w życiu niczego, Frank dochodzi do punktu, gdy jego poczucie własnej wartości zależy wyłącznie od poczynań na boisku. Niestety okazuje się to kolejną katastrofą, ponieważ Frank i cała jego drużyna znaleźli się u kresu swoich możliwości.

Reżyser:Lindsay Anderson
Scenariusz:David Storey
Muzyka:Roberto Gerhard
Zdjęcia:Denys N. Coop
Montaż:Peter Taylor
Obsada:Richard Harris, Rachel Roberts, Willian Hartnell, Alen Badel, Colin Blakely, Vanda Godsell

Lindsay Anderson (1923-1994) — reżyser teatralny i filmowy, krytyk i siła przewodnia ruchu Free Cinema oraz brytyjskiej „Nowej Fali”. Urodził się w południowoindyjskim Bangalore, a wykształcenie zdobył w Saint Ronan\'s School w Worthing (hrabstwo West Sussex) oraz w Cheltenham College. Studiował filologię klasyczną w Wadham College oraz literaturę angielską w Magdalen College (oba ośrodki należą do Uniwersytetu Oksfordzkiego). Był założycielem i redaktorem naczelnym magazynu filmowego „Sequence”. Od 1948 roku kręcił serię filmów dokumentalnych, tworząc między innymi: Urodzonych w czwartek (Oscar w 1955 roku). Przed nakręceniem swojego kolejnego dzieła – Jeżeli (1968) – stworzył także kilka produkcji teatralnych. Po wyreżyserowaniu premierowych sztuk teatralnych Davida Storey’a zajął się tworzeniem takich produkcji jak Szczęśliwy człowiek (1973) i Sierpniowe wieloryby (1987).