„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Nasza Ameryka

In America · reż. Jim Sheridan
Irlandia, Wielka Brytania 2003, 105’

Pokazy

26/06, 12:15 · Kino Centrum

Trailer

„Nasza Ameryka” to podnoszący na duchu film o sile nadziei, wiary, a nawet magii, inspirowany wątkami autobiograficznymi twórcy, Jima Sheridana. Jest to historia irlandzkiej rodziny, która dzielnie stawia czoła trudnościom i pokonuje przeciwności losu, z którymi musi borykać się większość emigrantów w Nowym Jorku. Historia, przedstawiona w oryginalny sposób, z punktu widzenia dwóch pełnych entuzjazmu i energicznych dziewczynek — Christy i Ariel — opowiada o wspomnieniach, sekretach, miłości, stracie i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Zanim dzieci i ich rodzice, Johnny Paddy Considine i Sarah Samantha Morton podejmą wyzwanie i spełnią swe marzenie o nowym domu, muszą wyleczyć emocjonalne rany i pokonać żal, który nęka ich wszystkich po bolesnej stracie. Film był nominowany do Oskarów w kategoriach: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Samatha Morton), Najlepszy aktor drugoplanowy (Dijmon Hounson) i Najlepszy scenariusz oryginalny.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Jim Sheridan, Naomi Sheridan, Kirsten Sheridan
Muzyka:Maurice Seezer, Gavin Friday
Zdjęcia:Declan Quinn
Montaż:Naomi Geraghty
Obsada:Djimon Hounsou, Samantha Morton, Paddy Considine, Sarah Bolger, Emma Bolger, Neal Jones
Nagrody:Złoty Laur, Nagroda im. Stanley\\\\\\\'a Kramera – Amerykańska Gildia Producentów Filmowych / Golden Laurel – Stanley Kramer Award – PGA (2004); Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsze zdjęcia – Film Independent / Best Supporting Actor, Best Cinematography – Film Independent (2004); Złoty Satelita – Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie – Satelity / Satellite Award – Best Drama, Best Director, Best Supporting Actor in a Drama – Satellites (2004)