„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Adem

Oxygen · reż. Hans Van Nuffel
Belgia, Holandia 2010, 98’

Pokazy

25/06, 20:00 · Baj Pomorski – sala A

29/06, 12:30 · Kino Centrum

Trailer

Tom i jego brat Lucas to dwaj młodzi ludzie, którzy cierpią na mukowiscydozę — chorobę genetyczną, która powoli niszczy ich płuca. Tom próbuje pogodzić się z tym, że będzie żył krótko i zadaje się z bandą chuliganów. W szpitalu spotyka Xaviera — innego młodego człowieka, który cierpi na tę samą chorobę, ale prowadzi bardzo sportowy tryb życia. Xavier to zdeklarowany optymista, a jego nastawienia nie zmienia nawet odejście dziewczyny, Anneleen. Tom przejmuje od Xaviera energię i radość życia. Przemierza szpitalne korytarze i ulega czarowi ekscentrycznej Eline, która z powodu infekcji od miesięcy przebywa na kwarantannie. Zakaz dotyku fizycznego sprawia, że mogą rozmawiać wyłącznie przez telefon. Mimo to nawiązują romans. Tom nie może ukoić żalu, gdy jego brat Lucas umiera w czasie przeszczepu płuc. Szuka ucieczki wśród swoich szemranych znajomych, unika Xaviera i zrywa z Eline. Przychodzi jednak dzień, gdy Xavier znów staje na jego drodze i przywraca mu smak życia...

„Adem” to film frapujący, romantyczny, zabawany i wzruszający. To dramat opowiadający o tym, że mając mało czasu chce się nie utracić ani kropli z niczego.

Reżyser:Hans Van Nuffel
Scenariusz:Jean-Claude van Rijckeghem, Hans Van Nuffel
Muzyka:Spinvis, Geike Arnaert
Zdjęcia:Ruben Impens
Montaż:Alain Dessauvage
Obsada:Stef Aerts, Maarten Mertens, Wouter Hendrickx, Marie Vinck, Anemone Valcke, Gijs Scholten van Aschat, Ina Geerts
Nagrody:Grand Prix Des Amériques, Nagroda Jury Ekumenicznego / Grand Prix Des Amériques, Ecumenical Jury Award – World FF Montreal (2010); Variety New Talent Award / Nagroda Variety dla Młodych Talentów – Zurich FF (2010)

Hans Van Nuffel (urodzony w 1981) jest absolwentem akademii filmowej RITS w Brukseli. Jego projektem  dyplomowym był film krótkometrażowy The End of the Trip (Het Einde van de Rit), który zdobył ogromną popularność i wygrał prestiżową nagrodę „Wildcard” fundowaną przez flamandzki fundusz audiowizualny. Dzięki tej nagrodzie  Hans mógł wyreżyserować kolejny film krótkometrażowy — Fal (2007) — cyniczny dramat o  mściwym handlarzu bronią z Afryki. Film zdobył nagrodę na festiwalu filmowym „Leuven Kort” oraz  nagrodę jury na MFF w Montrealu (2008). Kolejnym filmem van Nuffela był stylowy film krótkometrażowy  Nighthawks (Nachtraven) — mroczna opowieść o wampirach. Hans uchodzi z jednego z najbardziej  obiecujących nowych talentów z Flandrii. Nad swoim debiutem pełnometrażowym  Adem (Oxygen) pracował przez dwa lata.