- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- Mistrzowie: Jim Sheridan
- Mistrzowie: Grzegorz Królikiewicz
- Nowe Kino Serbii
- Zjawiska: Młodzi Gniewni
- FOCUS: Dagur Kári
- FORWARD: Litwa
- FORUM 10/11
- CULTURAL EXCHANGE
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- POKAZY SPECJALNE
- MASTERCLASSY
- FILMOGRANIE
- Akademia Filmu Europejskiego
- Filmowa kolekcja z szuflady
- eNeRDe LOVES TOFIFEST
Dzień piąty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Piątego dnia zapraszamy na festiwalową premierę filmu „Teściowie 3”! Po seansie spotkamy się z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim i Anną Bartenbach. W programie również okołofilmowe rozmowy z Jerzym Radziwiłowiczem, Igą Lis i Katarzyną Herman. Spotkania z twórcami są otwarte dla publiczności. W CKK Jordanki o godz. 14:50 pokażemy film Where the Wind Comes From w reż. Amela Guellaty, który bierze udział w konkursie głównym On Air. Po projekcji z widzami porozmawia odtwórca głównej roli – Slimem Baccarem. O godz. 18:00 zapraszamy na festiwalową premierę filmu Teściowie 3 w reżyserii Jakuba Michalczuka, którą uświetni spotkanie z twórcami: Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim oraz Anną Bartenbach. W Cinema City o godz. 16:00 odbędą się trzy seanse. W ramach pasma Polonica pokażemy film Sprawa Goldmana w reż. Cédrica Kahna, po którym zapraszamy na rozmowę z Jerzym Radziwiłowiczem. W paśmie Niepokorne widzowie zobaczą film Kompleta w reż. Magdaleny Hueckel i Tomasza Śliwińskiego, którzy po seansie spotkają się z festiwalową publicznością. Natomiast w ramach pasma Must See Must Be pokażemy Edge of the Night, a po projekcji o filmie opowie reżyser – Türker Süer. O godz. 18:10 zaprezentujemy film konkursu głównego On Air – 1001 Frames w reż. Mehrnousha Alii. O godz. 19:00 odbędą się dwie projekcje w ramach konkursu From Poland. Po filmie Przepiękne! z publicznością spotkają się: reżyserka filmu Katarzyna Priwieziencew, Katarzyna Herman, Katarzyna Sarnowska i Konrad Eleryk. Natomiast po projekcji Pani od polskiego o filmie opowiedzą reżyser Radosław Piwowarski oraz Sylwia Skrzypczak-Piękoś. O godz. 20:00 zapraszamy na pokaz specjalny filmu Bałtyk. Seans uświetni dyskusja o filmie z reżyserką Igą Lis. W Dworze Artusa o godz. 17:00 zaprezentujemy klasykę polskiego kina – Krótki film o miłości w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz jest częścią pasma Złote Lwy Krzysztofa Kieślowskiego, organizowanego w ramach projektu „50 na 50” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pełny harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj. Zapraszamy również do przeglądania zdjęć z 23. MFF BellaTOFIFEST. Więcej »
„Dla mnie najważniejszy jest aktor” – spotkanie po filmie „Sezony”. Film „Sezony” został zaprezentowany podczas trzeciego dnia 23. MFF BellaTOFIFEST. Po projekcji z naszą festiwalową publicznością spotkali się twórcy filmu: reżyser Michał Grzybowski, laureatka Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri dla Aktorki - Agnieszka Dulęba-Kasza, Łukasz Simlat, Grzegorz Wiśniewski i Edgar de Poray. Więcej »
Dzień czwarty na 23. MFF BellaTOFIFEST. Czwartego dnia festiwalu czeka nas m.in. spotkanie z Janem Peszkiem i Olgą Chajdas po familijnym seansie „Dziadku, wiejemy!”, rozmowa z Xawerym Żuławskim, Andrzejem Chyrą, Bartoszem Gelnerem, Konradem Elerykiem i Waldemarem Kulejem po filmie „Kulej. Dwie strony medalu”, a także z Oliwią Zakrzewską, reżyserką „Łodzi podwodnej”. Więcej »
Farewell Baghdad
Bedroud Baghdad · reż. Mehdi Naderi
Iran 2010, 97’
Pokazy
25/06, 12:00 · Baj Pomorski – sala A
29/06, 19:45 · Baj Pomorski – sala A
Trailer
Daniel Dalca, polsko-amerykański bokser, zaciąga się do armii, aby uciec od trapiących go problemów. Jego misja kończy się po czterech latach, a zostaje odesłany do domu, gdzie musi stawić czoła problemom z przeszłości. To skłania go do dezercji z armii. Na środku pustyni zostaje ukąszony przez skorpiona. Rebbeca straciła swojego męża 29 marca 2003 roku, w czasie brytyjsko-amerykańskiej napaści na Irak — dokładnie w dniu, w którym wzięli ślub. Dziś prowadzi małą restaurację na granicy z Irakiem, w której bywają zarówno iraccy, jak i amerykańscy żołnierze. Po pracy angażuje się w oczyszczanie pól minowych, aby w ich miejsce sadzić drzewa i palmy. Saleh Al Marzouk to iracki nauczyciel matematyki, który w czasie bombardowania Bagdadu 29 marca stracił całą rodzinę. Wcześniej był przetrzymywany, a później więziony przez trzy lata w więzieniu Abu Gharib. W Boże Narodzenia 2009 roku planuje wysadzić się w powietrze, przebrany za kobietę. Nieoczekiwanie, gdy do restauracji wchodzi Rebecca, Saleh zauważa swoje zdjęcie na ścianie. Ucieka, całkowicie zszokowany.
Film został wybrany jako irański kandydat w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny podczas 83 edycji wręczania Nagród Akademii Filmowej.
Reżyser: | Mehdi Naderi |
Scenariusz: | Mehdi Naderi |
Muzyka: | Masoud Sekhavatdoost |
Zdjęcia: | Turaj Aslani |
Montaż: | Mehdi Naderi, Hamid Najafirad |
Obsada: | Mazdak Mirabedini, Mostafa Zamani, Pantea Bahram, Chris Saidi |
Mehdi Naderi — urodził się w 1973 roku w Teheranie (Iran). Karierę reżyserką rozpoczął w teatrze w roku 1988. W tym samym czasie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych oraz fabularnych, a także pracował jako producent, scenarzysta, doradca i montażysta. Na początku 2010 roku ukończył Farewell Baghdad — swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, który zdobył wiele przychylnych recenzji w kraju i za granicą.