Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Farewell Baghdad

Bedroud Baghdad · reż. Mehdi Naderi
Iran 2010, 97’

Pokazy

25/06, 12:00 · Baj Pomorski – sala A

29/06, 19:45 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Daniel Dalca, polsko-amerykański bokser, zaciąga się do armii, aby uciec od trapiących go problemów. Jego misja kończy się po czterech latach, a zostaje odesłany do domu, gdzie musi stawić czoła problemom z przeszłości. To skłania go do dezercji z armii. Na środku pustyni zostaje ukąszony przez skorpiona. Rebbeca straciła swojego męża 29 marca 2003 roku, w czasie brytyjsko-amerykańskiej napaści na Irak — dokładnie w dniu, w którym wzięli ślub. Dziś prowadzi małą restaurację na granicy z Irakiem, w której bywają zarówno iraccy, jak i amerykańscy żołnierze. Po pracy angażuje się w oczyszczanie pól minowych, aby w ich miejsce sadzić drzewa i palmy. Saleh Al Marzouk to iracki nauczyciel matematyki, który w czasie bombardowania Bagdadu 29 marca stracił całą rodzinę. Wcześniej był przetrzymywany, a później więziony przez trzy lata w więzieniu Abu Gharib. W Boże Narodzenia 2009 roku planuje wysadzić się w powietrze, przebrany za kobietę. Nieoczekiwanie, gdy do restauracji wchodzi Rebecca, Saleh zauważa swoje zdjęcie na ścianie. Ucieka, całkowicie zszokowany.

Film został wybrany jako irański kandydat w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny podczas 83 edycji wręczania Nagród Akademii Filmowej.

Reżyser:Mehdi Naderi
Scenariusz:Mehdi Naderi
Muzyka:Masoud Sekhavatdoost
Zdjęcia:Turaj Aslani
Montaż:Mehdi Naderi, Hamid Najafirad
Obsada:Mazdak Mirabedini, Mostafa Zamani, Pantea Bahram, Chris Saidi

Mehdi Naderi — urodził się w 1973 roku w Teheranie (Iran). Karierę reżyserką rozpoczął w teatrze w roku 1988. W tym samym czasie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych oraz fabularnych, a także pracował jako producent, scenarzysta, doradca i montażysta. Na początku 2010 roku ukończył Farewell Baghdad — swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, który zdobył wiele przychylnych recenzji w kraju i za granicą.