„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Farewell Baghdad

Bedroud Baghdad · reż. Mehdi Naderi
Iran 2010, 97’

Pokazy

25/06, 12:00 · Baj Pomorski – sala A

29/06, 19:45 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Daniel Dalca, polsko-amerykański bokser, zaciąga się do armii, aby uciec od trapiących go problemów. Jego misja kończy się po czterech latach, a zostaje odesłany do domu, gdzie musi stawić czoła problemom z przeszłości. To skłania go do dezercji z armii. Na środku pustyni zostaje ukąszony przez skorpiona. Rebbeca straciła swojego męża 29 marca 2003 roku, w czasie brytyjsko-amerykańskiej napaści na Irak — dokładnie w dniu, w którym wzięli ślub. Dziś prowadzi małą restaurację na granicy z Irakiem, w której bywają zarówno iraccy, jak i amerykańscy żołnierze. Po pracy angażuje się w oczyszczanie pól minowych, aby w ich miejsce sadzić drzewa i palmy. Saleh Al Marzouk to iracki nauczyciel matematyki, który w czasie bombardowania Bagdadu 29 marca stracił całą rodzinę. Wcześniej był przetrzymywany, a później więziony przez trzy lata w więzieniu Abu Gharib. W Boże Narodzenia 2009 roku planuje wysadzić się w powietrze, przebrany za kobietę. Nieoczekiwanie, gdy do restauracji wchodzi Rebecca, Saleh zauważa swoje zdjęcie na ścianie. Ucieka, całkowicie zszokowany.

Film został wybrany jako irański kandydat w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny podczas 83 edycji wręczania Nagród Akademii Filmowej.

Reżyser:Mehdi Naderi
Scenariusz:Mehdi Naderi
Muzyka:Masoud Sekhavatdoost
Zdjęcia:Turaj Aslani
Montaż:Mehdi Naderi, Hamid Najafirad
Obsada:Mazdak Mirabedini, Mostafa Zamani, Pantea Bahram, Chris Saidi

Mehdi Naderi — urodził się w 1973 roku w Teheranie (Iran). Karierę reżyserką rozpoczął w teatrze w roku 1988. W tym samym czasie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych oraz fabularnych, a także pracował jako producent, scenarzysta, doradca i montażysta. Na początku 2010 roku ukończył Farewell Baghdad — swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, który zdobył wiele przychylnych recenzji w kraju i za granicą.