„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Moje szczęście

Schastye moye · reż. Sergei Loznitsa
Niemcy, Ukraina, Holandia 2010, 127’

Pokazy

27/06, 22:15 · Kino Centrum

29/06, 10:00 · Kino Centrum

Trailer

Współczesna Rosja, lato: Gregory — kierowca ciężarówki — odbiera nowy ładunek i zmierza w kierunku autostrady. Po drodze zatrzymuje się w domu, ale unika kontaktu z żoną. W dalszej drodze przeszkadza mu patrol policji na punkcie kontrolnym. Gdy wreszcie udaje mu się przekonać ich do powstrzymania się od nadmiernej dociekliwości i wrócić do kabiny, zastaje w niej starszego mężczyznę. Prosi on Gregory’ego o podwiezienie, w zamian za co opowiada mu wstrząsającą historię o powrocie z Niemiec w 1946 roku. Po dostarczeniu starca na miejsce Gregory utyka w korku na drodze. Nagle pojawia się prostytutka, która oferuje mu informację o drodze na skróty oraz swoje usługi. Niebawem oboje dojeżdżają do wiejskiego rynku. Tam prostytutka porzuca Gregory’ego, uznając, że ten zranił jej uczucia, próbując okazać nieco uprzejmości. Gregory wyjeżdża z rynku i kontynuuje podróż samotnie, aż gubi drogę na jakimś polu. Traf chce, że ciężarówka się psuje, a wokół zapada noc. Nagle z ciemności wyłania się kilku włóczęgów, którzy planują napad rabunkowy. Zapraszają Gregory’ego na kolację przy ognisku i oferują alkohol.

Reżyser:Sergei Loznitsa
Scenariusz:Sergei Loznitsa
Zdjęcia:Oleg Mutu
Montaż:Danielius Kokanauskis
Obsada:Vlad Ivanov, Viktor Nemets, Olga Shuvalova, Maria Varsami, Vladimir Golovin
Nagrody:Najlepszy Debiut – Biały słoń – Nagroda Rosyjskiej Gildii Krytyków Filmowych / Best Debut – Russian Guild of Film Critics Award “White Elephant”; Grand Prix za Najlepszy Film – FF w Tallinie / Grand Prix for Best Film – Tallin FF (2010); Grand Prix za Najlepszy Film – MFF w Mińsku / Grand Prix for Best Film – Minsk IFF (2010); Grand Prix za Najlepszy Film, Nagroda FIPRESCI – MFF „Mołodist” w Kijowie / Grand Prix for Best Film, FIPRESCI Award – Molodist Kiev IFF (2010); Oficjalna selekcja – 63. edycja FF w Cannes / Official selection – 63rd Cannes FF (2010)

Sergei Loznitsa urodził się w 1964 roku w Baranowiczach na Białorusi (dawne ZSRR). Dorastał w Kijowie, gdzie ukończył Narodowy Techniczny Uniwersytet Ukrainy, uzyskując dyplom z inżynierii i matematyki. Przez kilka lat pracował jako naukowiec w Instytucie Cybernetyki i zajmował się rozwojem systemów ekspertowych i sztucznej inteligencji. W 1991 roku podjął studia w Państwowym Instytucie Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGiK) w Moskwie (ukończył je w 1997 roku). Produkcją filmów zajął się w prestiżowym Studiu Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. W 2001 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Niemiec.

Filmografia:
2010 – Moje szczęście / My Joy
2008 – Northern Light
2008 – Rewia / Revue
2006 – Artel
2005 – Blokada / Blockade
2004 – Factory
2003 – Landscape
2002 – Portrait
2001 – Settlement