FORUM. W paśmie FORUM od lat pokazujemy filmy, które zdobyły uznanie zarówno polskiej, jak i zagranicznej widowni oraz krytyków, stając się źródłem wielu filmowych i społecznych dyskusji. Więcej »

Romantyczno-wampiryczna piątka. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw. Więcej »

MUST SEE MUST BE . W paśmie MUST SEE MUST BE znajdą się wyselekcjonowane przez nas tytuły, które wobec natłoku powstających każdego roku produkcji mogły umknąć uwadze nawet najbardziej wnikliwych kinomanów. Więcej »

Konfident

Informer, The · reż. Rafał Kapeliński
Polska 2011, 30’

Pokazy

27/06, 15:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Konfident to film poruszający tematykę do jakiej dotychczas w Polsce sięgali nieliczni. Scenariusz zainspirowany został wydarzeniami, które rozegrały się w najbliższej rodzinie reżysera po opublikowaniu „listy Wildsteina”. Jest to film o wielkiej polityce i naszym małym, codziennym życiu, o prawdzie i kłamstwie w rodzinie, o miłości i samotności. O tym, że podstawą jest nie dać się w tym wszystkim zwariować.

Reżyser tak mówi o filmie: „To bardzo smutna komedia w nostalgicznym tonie. Z dużą dozą groteski, za sprawą obecnej w niej polityki. To najtrudniejszy film, który do tej pory zrobiłem”.

Reżyser:Rafał Kapeliński
Scenariusz:Rafał Kapeliński
Muzyka:Paweł Dyllus
Zdjęcia:Zbigniew Malecki
Montaż:Maciej Pawliński
Obsada:Wiesław Sławik, Kazimierz Mazur, Andrzej Szopa, Andrzej Szewczak, Bogumiła Murzyńska

Rafał Kapeliński (ur. 1970) — reżyser, scenarzysta. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Washington w Seattle (USA). Absolwent Londyńskiej Szkoły Filmowej (LFS). Jest współzałożycielem firmy Aurora Film Production.  Stypendysta europejskiego programu Cinefondation Residence sponsorowanego przez festiwal filmowy w Cannes (2009). Jego dwa, niezależne filmy fabularne: Emilka płacze (2006) i Ballada o Piotrowskim (2007) zdobyły wiele poważnych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

Filmografia:
2011 – Konfident / The
2007 – Ballada o Piotrowskim / The Ballad of Piotrowski
2006 – Emilka płacze /  Emily Cries