Kino w Końcówie. Klimat panujący w sercu toruńskiej starówki idealnie nadaje się do celebrowania pełnych grozy seansów. Zeszłoroczne kino plenerowe w Końcówie spotkało się z ogromnym entuzjazmem naszych widzów, dlatego tym razem ponownie zapraszamy Was do świata kultowych horrorów, rezonujących z tegorocznym motywem przewodnim Festiwalu. Więcej »

NIEPOKORNE. NIEPOKORNE to pasmo, na które co roku czekają wszyscy widzowie MFF Tofifest. W ramach tej sekcji prezentujemy niezwykłe ludzkie historie ze wszystkich stron świata. Więcej »

Wieczna miłość. „Dracula” Francisa Forda Coppoli motywem przewodnim 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Kiedy w głowie irlandzkiego pisarza Brama Stokera zakiełkował pomysł na „Draculę”, nikt nie podejrzewał, że stworzy on jedną z najczęściej powielanych w kulturze masowej postaci. Więcej »

Lincz

Lynch · reż. Krzysztof Łukaszewicz
Polska 2010, 81’

Pokazy

26/06, 19:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Zainspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie (z lipca 2005 roku) thriller o zbrodni, która wstrząsnęła polskimi mediami i wymiarem sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa, którego sprawcą może być niemal każdy z okolicznych mieszkańców. Okazuje się, że ofiara — 60-letni recydywista — od lat okrutnie znęcała się nad sąsiadami. Rozpoczyna się śledztwo, w którym na jaw wyjdą skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych.

Reżyser tak mówi o fabule filmu: „(...) ta historia mogła się wydarzyć praktycznie wszędzie. Bo cywilizacyjne zacofanie wsi to nie tylko polska specyfika. (...) Ludzie ze wsi, pozostawieni sami sobie, będą podejmować zupełnie inne decyzje niż ludzie z miasta, bo ich postrzeganie rzeczywistości jest bardziej ambiwalentne. Nie ma miejsca na relatywizm, dobro jest dobrem, zło złem. I te decyzje, podejmowane w sytuacjach skrajnych mają często drastyczny wymiar.”

Reżyser:Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz:Krzysztof Łukaszewicz
Muzyka:Jarosław M. Papaj
Zdjęcia:Witold Stok
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Leszek Lichota, Wiesław Komasa, Izabela Kuna, Maciej Mikołajczyk, Łukasz Simlat, Tamara Arciuch
Nagrody:Grand Prix, Najlepszy debiut w głównej roli męskiej – Festiwal „Młodzi i Film” / Grand Prix, Best Debut in Lead Male Character at the “Young and Cinema” Festival in Koszalin (2010)

Krzysztof Łukaszewicz (ur. 1976 w Szczecinie) — absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z kinematografią polską od trzynastu lat. Pracował jako asystent reżysera przy Ogniem i mieczem czy Quo Vadis. Jako drugi reżyser brał udział w takich produkcjach filmowych i telewizyjnych jak Jan Paweł II, Benek, Generał Nil czy Glina II. Autor książek Sto dni Hoffmana oraz Igrzysko Kawalerowicza. Thriller Lincz to jego debiut fabularny.