Twórcy pełni pasji. Kino fińskie na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od lat dzięki zaangażowaniu i wsparciu Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu prezentuje w swoim programie kinematografię fińską. Filmowo wejdziemy w głąb kraju nie tylko pięknej przyrody i niezwykłej historii, ale również intrygującego kina. Więcej »

Pasmo Bella Women na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze oraz pierwszy Złoty Anioł. Bella Women to festiwalowe pasmo, które na stałe wpisało się w program MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze, a którego oficjalnym patronem jest sponsor główny festiwalu Grupa TZMO i Bella. Podczas 19. edycji odbędzie się druga odsłona tego niezwykłego cyklu tym razem jego myślą przewodnią staną się Polskie Aktorki Odkrycia. Więcej »

Gorące kino i muzyczny powiew wolności motywem przewodnim 19. MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze odbędzie się w tym roku w nowej letniej odsłonie. A skoro lato i wreszcie wyczekiwany miesiącami czas powrotu do kin, to i motyw przewodni tegorocznej edycji nie może być inny, jak tylko śpiewająco-radosny. Więcej »

Lincz

Lynch · reż. Krzysztof Łukaszewicz
Polska 2010, 81’

Pokazy

26/06, 19:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Zainspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie (z lipca 2005 roku) thriller o zbrodni, która wstrząsnęła polskimi mediami i wymiarem sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa, którego sprawcą może być niemal każdy z okolicznych mieszkańców. Okazuje się, że ofiara — 60-letni recydywista — od lat okrutnie znęcała się nad sąsiadami. Rozpoczyna się śledztwo, w którym na jaw wyjdą skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych.

Reżyser tak mówi o fabule filmu: „(...) ta historia mogła się wydarzyć praktycznie wszędzie. Bo cywilizacyjne zacofanie wsi to nie tylko polska specyfika. (...) Ludzie ze wsi, pozostawieni sami sobie, będą podejmować zupełnie inne decyzje niż ludzie z miasta, bo ich postrzeganie rzeczywistości jest bardziej ambiwalentne. Nie ma miejsca na relatywizm, dobro jest dobrem, zło złem. I te decyzje, podejmowane w sytuacjach skrajnych mają często drastyczny wymiar.”

Reżyser:Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz:Krzysztof Łukaszewicz
Muzyka:Jarosław M. Papaj
Zdjęcia:Witold Stok
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Leszek Lichota, Wiesław Komasa, Izabela Kuna, Maciej Mikołajczyk, Łukasz Simlat, Tamara Arciuch
Nagrody:Grand Prix, Najlepszy debiut w głównej roli męskiej – Festiwal „Młodzi i Film” / Grand Prix, Best Debut in Lead Male Character at the “Young and Cinema” Festival in Koszalin (2010)

Krzysztof Łukaszewicz (ur. 1976 w Szczecinie) — absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z kinematografią polską od trzynastu lat. Pracował jako asystent reżysera przy Ogniem i mieczem czy Quo Vadis. Jako drugi reżyser brał udział w takich produkcjach filmowych i telewizyjnych jak Jan Paweł II, Benek, Generał Nil czy Glina II. Autor książek Sto dni Hoffmana oraz Igrzysko Kawalerowicza. Thriller Lincz to jego debiut fabularny.