Ewa Wiśniewska laureatką Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina! Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniamy wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK dla Juliana Świeżewskiego! FLISAK to najstarsza honorowa nagroda wręczana na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przez Prezydenta Miasta Torunia. Przyznajemy ją utalentowanym twórczyniom i twórcom filmowym związanym z naszym regionem. Więcej »

Kamila Urzędowska laureatką Złotego Anioła dla Europejskiej Aktorki Bella Woman! Złotym Aniołem dla Europejskiej Aktorki BELLA WOMAN nagradzamy artystki, które w swojej twórczości wykazują się temperamentem i wrażliwością. Więcej »

Młyn i krzyż

Mill and the Cross, The · reż. Lech J. Majewski
Polska, Szwecja 2011, 96’

Pokazy

26/06, 14:45 · Kino Centrum

Trailer

Rewolucja w kinie! Rewolucja w sztuce! Rewolucja w myśleniu! Jeszcze nigdy sztuka nie była tak blisko kina. Najnowszy film Lecha Majewskiego dostarczy wrażeń wszystkim, którzy szukają niezapomnianych przeżyć w kinie. Ręką reżysera, na oczach widzów, ożywiony zostaje niezwykły obraz — Droga Krzyżowa Pietera Bruegla, z całym swym pięknem, z całą swoją surowością i okrucieństwem.

Dzięki nowym technologiom reżyser pokazuje losy 12 postaci z obrazu. Realizacja filmu trwała 3 lata i wymagała niezwykłej cierpliwości i wyobraźni. Wykorzystano technologię CGI (obraz generowany komputerowo, technologia wykorzystana m.in. w Labiryncie Fauna i Avatarze) oraz przestrzeni 3D. Reżyser tak mówi o swoim filmie: „Wykonana praca może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi”.

Reżyser:Lech J. Majewski
Scenariusz:Lech J. Majewski, Michael Francis Gibson
Muzyka:Lech J. Majewski, Józef Skrzek
Zdjęcia:Lech J. Majewski, Adam Sikora
Montaż:Eliot Ems, Norbert Rudzik
Obsada:Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling, Joanna Litwin, Marian Makula, Oskar Huliczka
Nagrody:Nagroda Specjalna Jury, Złote Lwy – Najlepsza Scenografia, Najlepszy Dźwięk – FPFF Gdynia / Special Jury Prize, Golden Lions – Best scenography, Best sound – PFF in Gdynia (2011)

Lech Majewski (ur. 1953) to wybitny reżyser filmowy i teatralny. Majewski jest także uznanym i cenionym pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego samodzielny debiut reżyserski Rycerz (1980) został wysoko oceniony przez krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W USA Majewski odniósł także wielki sukces komercyjny filmem Prisoner of Rio z 1988 roku. Dwa lata później Lech Majewski przeniósł się do Hollywood. W 1999 roku zrealizował wielokrotnie nagradzany film Wojaczek.