Kino pod Gwiazdami. Zabytkowa przestrzeń Torunia nie daje o sobie zapomnieć, zatem podczas zbliżającej się edycji ponownie spotkamy się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdzie na widzów czekać będą pokazy pięciu wybranych tytułów: Więcej »

Kino Zamkowe. W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały dziś już uznane za kultowe horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Eastern Drift

Eastern Drift · reż. Šarūnas Bartas
Litwa, Francja, Rosja 2010, 111’

Pokazy

27/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala A

28/06, 15:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Genia robi interesy z rosyjską mafią. Przed opuszczeniem Litwy i udaniem się ze swoją dziewczyną na Zachód wyjeżdża po raz ostatni do Moskwy, aby odebrać należne mu pieniądze. W Moskwie mieszka Sasha – jego wieloletnia kochanka i piękna prostytutka z wyższych sfer – z którą łączy go silny związek. Obojgu przyjdzie wziąć udział w wielkim pościgu, gdy Genia zabija ojca chrzestnego rosyjskiej mafii i policjanta...

W 2010 roku film otrzymał nagrodę Srebrnego Żurawia w kategorii Najlepszego Filmu Fabularnego na litewskiej gali nagród filmowych. W tym samym roku otrzymał nagrodę za Najlepszy Film z Krajów Bałtyckich na FF Black Nights w Tallinie.

Reżyser:Šarūnas Bartas
Scenariusz:Šarūnas Bartas
Muzyka:Alexander Zekke
Zdjęcia:Audrius Kemežys, Dmitri Ermakov
Montaż:Danielius Kokanauskis
Obsada:Klavdia Koršunova, Šarūnas Bartas, Eliza Sednaoui, Erwan Ribard

Šarūnas Bartas (urodzony w 1964) — litewski reżyser filmowy, jeden z najbardziej cenionych reprezentantów tamtejszej kinematografii. Ukończył Państwowy Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGiK) w Moskwie. Debiutował filmem dyplomowym — krótkometrażowym Tofolaria oraz niepełnometrażowym For the Remembrance of Last Day (1989). W filmie Trzy dni (1991) twórca jeszcze bardziej udoskonalił swój własny język kina. Za ten film otrzymał nagrodę od koła ekumenicznego na FF w Berlinie (1992) oraz nagrodę FIPRESCI za oryginalny styl filmowy. Na MFF w Berlinie pokazano jego Korytarz (1994), natomiast Nas niewielu (1995) oraz Dom (1997) pokazano w ramach programu Other Point na FF w Cannes.