„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Eastern Drift

Eastern Drift · reż. Šarūnas Bartas
Litwa, Francja, Rosja 2010, 111’

Pokazy

27/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala A

28/06, 15:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Genia robi interesy z rosyjską mafią. Przed opuszczeniem Litwy i udaniem się ze swoją dziewczyną na Zachód wyjeżdża po raz ostatni do Moskwy, aby odebrać należne mu pieniądze. W Moskwie mieszka Sasha – jego wieloletnia kochanka i piękna prostytutka z wyższych sfer – z którą łączy go silny związek. Obojgu przyjdzie wziąć udział w wielkim pościgu, gdy Genia zabija ojca chrzestnego rosyjskiej mafii i policjanta...

W 2010 roku film otrzymał nagrodę Srebrnego Żurawia w kategorii Najlepszego Filmu Fabularnego na litewskiej gali nagród filmowych. W tym samym roku otrzymał nagrodę za Najlepszy Film z Krajów Bałtyckich na FF Black Nights w Tallinie.

Reżyser:Šarūnas Bartas
Scenariusz:Šarūnas Bartas
Muzyka:Alexander Zekke
Zdjęcia:Audrius Kemežys, Dmitri Ermakov
Montaż:Danielius Kokanauskis
Obsada:Klavdia Koršunova, Šarūnas Bartas, Eliza Sednaoui, Erwan Ribard

Šarūnas Bartas (urodzony w 1964) — litewski reżyser filmowy, jeden z najbardziej cenionych reprezentantów tamtejszej kinematografii. Ukończył Państwowy Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGiK) w Moskwie. Debiutował filmem dyplomowym — krótkometrażowym Tofolaria oraz niepełnometrażowym For the Remembrance of Last Day (1989). W filmie Trzy dni (1991) twórca jeszcze bardziej udoskonalił swój własny język kina. Za ten film otrzymał nagrodę od koła ekumenicznego na FF w Berlinie (1992) oraz nagrodę FIPRESCI za oryginalny styl filmowy. Na MFF w Berlinie pokazano jego Korytarz (1994), natomiast Nas niewielu (1995) oraz Dom (1997) pokazano w ramach programu Other Point na FF w Cannes.