X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Manthan

Churning, The · reż. Shyam Benegal
Indie 1976, 134’

Pokazy

24/10, 20:30 · Baj Pomorski – sala B

Smita Patil wciela się w rolę Bindu, chłopki z kasty Niedotykalnych (pariasów), której partneruje Girish Karnad grający młodego lekarza weterynarii. Girish przyjechał do wioski, aby założyć spółdzielnię mleczarską. Jego przyjazd staje się źródłem niepokojów nie tylko wśród pośredników, którzy ciemiężą wieśniaków, ale również stanowi wyzwanie dla tradycyjnej struktury feudalnej na wsi. Niebawem wśród lokalnej społeczności pariasów wybucha powstanie. Film jest oparty na prawdziwej historii spółdzielni mleczarskiej, której założenie pociągnęło za sobą rewolucję gospodarczą w wiejskim regionie Gudżarat. Za produkcję filmu odpowiada pół miliona rolników, którzy należeli do spółdzielni.

Reżyser:Shyam Benegal
Scenariusz:Vijay Tendulkar, Shyam Benegal, Kaifi Azmi (dialogi / dialogues)
Muzyka:Vanraj Bhatia
Zdjęcia:Govind Nihalani
Montaż:Bhanudas Divakar
Obsada:Smita Patil, Mohan Agashe, Naseeruddin Shah, Girish Karnad, Amrish Puri, Kulbhushan Kharbanda
Nagrody:National Film Awards, indie / India – Najlepszy Film Indyjski, Najlepsza Aktorka / Best Hindi film, Best actress (1978); Nagrody Filmfare, Indie / Filmfare Awards, India – Najlepszy film / Best film (1978)

Shyam Benegal urodził się w grudniu 1934 r. w Hajdarabadzie. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pracował w reklamie. Jego debiut filmowy Ankur (1974) stał się ważnym głosem w kinie indyjskiej Nowej Fali. Benegal jest laureatem prestiżowego, indyjskiego orderu Padma Bhushan oraz nagrody Soviet Land Nehru i Nagrody Państwowej ZSRR. Pośród jego pozostałych filmów znajdziemy Nishaant (Koniec nocy), Junoon (Obsesja), Kalyug, Trikal (Trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), Zubeidaa, Samar oraz nowsze dzieła Welcome to Sajjanpur i Well Done Abba. Obecnie Benegal jest posłem w parlamencie (w izbie wyższej — Rajya Sabha) oraz członkiem rządu indyjskiego.

Program 2012

Google Translate