X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tofishorty w Lizard Kingu

Klasyka polskiego off-shortu, vol. I, 93'
10 września 2012, godzina 20.00

Melodramat, reż. Filip Marczewski, Polska 2005, 19'

Opowieść o czternastoletnim, dojrzewającym emocjonalnie i seksualnie chłopcu. To historia erotycznej fascynacji starszą siostrą, przyjaźni z koleżanką z podwórka i skomplikowanych relacji z narzeczonym siostry. Wszyscy tu tęsknią i poszukują ciepła, uczucia, a przede wszystkim – miłości.

Marco P. i złodzieje rowerów, reż. Bodo Kox, Polska 2005, 33'

Marco jest entuzjastą kolarstwa. Ściślej mówiąc, jest fanatykiem kolarstwa. Pewnego dnia źli złodzieje kradną jego ukochany rower. Marco postanawia na własną rękę odnaleźć złoczyńców i srogo ich ukarać…

Miasto ucieczki, reż. Wojciech Kasperski, Polska 2006, 18'

Jest noc, ósmy maja 2004 roku. Tomek Wieczorek ucieka przed chuliganami – kibicami z przeciwnego klubu. Nagle staje naprzeciwko innej grupy, uzbrojonej w kije bejsbolowe. Sięga po broń i wtedy, tak naprawdę, zaczyna się jego historia…

Człowiek Magnes/Magnet Man, reż. Marcin Wrona, Polska 2001, 19'

Historia zainspirowana faktami z dość niesamowitego dzieciństwa reżysera, którego ojciec odkrywa w sobie tajemnicze siły pozwalające leczyć ludzi. Ojciec – znany bioenergoterapeuta, magnetyzer i kręgarz misyjnie traktuje swoje posłannictwo zaniedbując jednocześnie życie rodzinne i syna.

Telefono, reż. Marcin Wrona, Polska 2004, 2'

Patty Diphusa, gwiazda filmów erotycznych przyjeżdża do Warszawy. Tam, na Dworcu Centralnym, ma na nią czekać mężczyzna jej marzeń. Jednak kiedy ten nie przychodzi, zagubiona w obcym mieście Patty telefonuje do Pedro Almodovara… Telefono to pierwszy film z udziałem kultowego reżysera Pedro Almodovara, a dokładnie… jego głosu.

Film, że mucha nie siada, reż. Michał Poniedzielski, Polska 2006, 2'

Rzecz dzieje się w kuchni. W czasie, gdy grupka much pałaszuje bliżej niezidentyfikowaną żywność z talerza na stole, szpanująca mucha lata po całym pomieszczeniu, wykonując skomplikowane akrobacje w powietrzu. Jej przedstawienie kończy się… przypaleniem na ogniu włączonej kuchenki.

Klasyka polskiego off-shortu, vol. II, 96'
24 września 2012, godzina 20.00

Pętla, reż. Maciej Majchrzak, Polska 2006, 10'

Stacja benzynowa gdzieś na pustkowiu. Miejsce w którym zakrzywia się czas. Jeśli moglibyśmy go cofnąć, czy naprawdę bylibyśmy bardziej szczęśliwi?

Kochajmy się, reż. Karol Wasilka, Polska 2005, 17'

Nieudacznik, żyjący pod pantoflem żony, stara się odzyskać swoje pieniądze od osiedlowego gangstera (Borys Szyc). Pod wpływem licznych upokorzeń zachodzi w nim przemiana – staje się bezwzględnym egzekutorem. Czy długo wytrwa w nowej roli?

Landryneczka, reż. Barbara Białowąs, Polska 2005, 19'

Trzydziestoletni konsultant bankowy jedzie do narzeczonej. Ślub już za kilka dni. Na autostradzie zabiera przygodną autostopowiczkę. Podczas postoju w przydrożnym barze ktoś kradnie mu samochód. Jak skończy się ten nietypowy wieczór kawalerski? Czy narzeczony będzie wierny swojej Landryneczce?

Bolączka sobotniej nocy, reż. Dominik Matwiejczyk, Polska 2003, 19'

Opowieść o próbie poderwania dziewczyn w knajpie przez trzech chłopców, którzy są mocni tylko w gębie.

Lucky Strike, reż. Andrzej Stopa, Polska 2005, 12'

Studentowi szkoły filmowej kończą się papierosy – to zdarzenie prowokuje go do rozmyślań na temat jego dzieciństwa i odwiecznego konfliktu między komercjalizmem a artyzmem.

Sezon na kaczki, reż. Julia Ruszkiewicz, Polska 2006, 19'

Znakomicie sfotografowana i opowiedziana historia tragicznego wypadku. Świetnie podpatrzony świat dzieci i pytanie: jak powiedzieć rodzicom o tym, że zrobiło się coś złego, bardzo złego.

Klasyka polskiego off-shortu, vol. III
29 października 2012, godzina 21.00

Leni, Polska 2006, 20'

Etiuda fabularna; reżyseria i scenariusz: Bartosz Paduch, zdjęcia: Michał Sosna; produkcja: WRiT UŚ w Katowicach; opieka pedagogiczna: Filip Bajon; obsada: Grażyna Szapołowska, Katarzyna Jungowska, Anna Kadulska, Juliusz Chrząstowski, Jacek Milczanowski, Monika Nawrot, Michał Bebło

Nagrody: 2006 – Festiwal Kina Amatorskiego „Stygmaty” Poznań – Grand Prix, 2008 – Festiwal Młodego Kina „SKOFFKA” Warszawa – wyróżnienie w Konkursie Etiud Studenckich

Fabularyzowany dokument przedstawiający sylwetkę zmarłej w roku 2003 Leni Riefenstahl, niemieckiej reżyserki filmowej, która kręciła filmy na zamówienie samego Adolfa Hitlera. W latach 30. nakręciła swój słynny film dokumentalny „Triumf woli”, gloryfikujący nazizm, który jest do dziś uważany za jeden z najlepszych filmów propagandowych w historii kina. Mimo kontrowersyjnych obrazów propagandowych zdobyła uznanie w historii filmu, jako twórczyni nowej estetyki filmowej. Dwudziestominutowy dokument „Leni” przedstawia życie, twórczość, ale przede wszystkim kontrowersje, jakie wywołuje do dziś postać bohaterki. W rolę Leni Riefenstahl w filmie wcieliła się Grażyna Szapołowska (za: Filmweb.pl).

A Song For Rebecca/Pieśń dla Rebeki, Polska 2005

Etiuda fabularna; reżyseria i scenariusz: Norah McGettigan, zdjęcia: Marius Matzow Gulbrandsen, produkcja: PWSFTiT, TVP 2, WFDiF Warszawa, obsada: Gemma Doorly, Ronny Korneli, Katarzyna Chmara

Nagrody: 2006 – MFF Tofifest – Wyróżnienie Honorowe dla Norah McGettigan w kategorii najlepszy scenariusz, 2006 – MFF Tofifest – Wyróżnienie Honorowe dla Gemmy Doorly w kategorii najlepsza aktorka, 2005 – SFF Brest –Nagroda głowna, 2006 – MFF Ofensiva Wroclaw – Srebrna Iglica, 2007 – Polska Nagroda Kina Niezależnego Offskar

Młoda kobieta, Lora, po długiej nieobecności wraca do rodzinnego domu na małej wysepce, aby uczestniczyć w pogrzebie zmarłej samobójczą śmiercią przyjaciółki, Rebeki. Lora świadomie spóźnia się na pogrzeb, wybierając późniejszy prom. Powrót na wyspę staje się dla niej powrotem do nierozwiązanych spraw z dzieciństwa i wczesnej młodości.

Was ist los?, Polska, Niemcy 2000, 12'

Thriller; reżyseria i scenariusz: Paweł Czarzasty, obsada: Peter Muller, Malva Kaput, Broda Kaput, Mati Hilfe

Kultowa produkcja polskiego offu z pierwszych lat jego istnienia, nakrecona przez trójmiejskiego architekta Pawła Czarzastego. Do nas najbardziej trafił opis autorstwa użytkownika Filmweb.pl ukrywającego się pod Nickiem „Khaosth”: dosyć absurdalna historyjka na pograniczu grozy i zgrywy. Czwórka snowboardzistów zatrzymuje się w hotelu w górach, który zdaje się być nieco odmienny i patrzeć na swych gości jakby z ukosa. Całkiem fajna produkcja, którą nieźle się ogląda. Niezbyt przebojowa, czy odjechana ale i tak przyjemnie porąbana. Warto dodać, że w 2001 roku Czarzasty współtworzył jako II reżyser toruńską, pełnometrażową komedię autorstwa Kompanii M3 o Krzyżakach „1409 – Afera na zamku Bartenstein”.

Klasyka polskiego off-shortu, vol. IV
12 listopada 2012, godzina 21.00

Autononstop, fabuła, Polska 2004, 16'

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Dominik Matwiejczyk

Thriller nakręcony przez najważniejszego reżysera polskiego kina niezależnego początku wieku. Od „Autononstopu” i „Bolączki sobotniej nocy” Dominik Matwiejczyk rozpoczął drogę sukcesów, zakończoną nagrodami w Gdyni i na Tofifest dla pełnometrażowych „Krwi z nosa” oraz „Ugoru”. „Autononstop” to historia autostopowicza, który łapie okazje w mroźny, zimowy dzień. Zachownie kierowcy przygodnie złapanego poloneza budzi niepokój. Po co trzymać broń w samochodzie?

Nagrody: 2004 – 50. OKFA Konin – najlepszy film fabularny; 2004 – 37. MFFA POL-8 im. Józefa Milki – II nagroda; 2005 – Sopot Film Festival – wyróżnienie honorowe za reżyserię; 2004 – MNFFW ZOOM – wyróżnienie Offskar 2005 – nominacja Najlepszy Scenariusz Najlepszy Aktor/Aktorka

Załoga G, Francja 2003, 12'
Tytuł francuski: Les groupes de projet

Scenariusz, reżyseria, montaż: Paweł Czarzasty, produkcja: Wydział Architektury Politechniki Paryż La Vilette

Zagraniczna produkcja Pawła Czarzastego, który zasłynął w pierwszych latch wieku wielbicieli kina offowego filmami „Was ist los?” i „Licencja na zaliczanie”. Przewrotna intryga w „międzynarodowej obsadzie”. Akcja filmu rozgrywa się w środowisku studentów przebywających na zagranicznym stypendium. Francuz, Hiszpan i Polka pracują przy wspólnym architektonicznym projekcie semestralnym. Dziewczyna prawie nie mówi po francusku, Hiszpan jest zbyt wyluzowany, a ambitny Francuz całą sytuacją załamany. Zaczyna się pewna gra, w której każdy próbuje przejąć kontrolę nad sytuacją.

Nagrody: Offskar 2005 – nominacja w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor/Aktorka, 2003 – Warszawa Przegląd Filmów Amatorskich Jutro Filmu – III nagroda

X2, Polska 2005, 9'

Reżyseria i scenariusz: Bartosz Paduch, zdjęcia: Michał Sosna Montaż: Ksawery Szczepanik, Kacper Czubak, Bartosz Paduch, produkcja: Uniwersytet Śląski (Katowice), Obsada : Robert Olech, Maciej Brzoska, Ewa Szykulska

Jeden z najlepszych polskich filmów krókometrażowych początku wieku, stworzony przez studenta katowickiej szkoły filmowej Bartosza Paducha. Przesłuchanie w komisariacie. Zatrzymani mają po dwadzieścia kilka lat, jeden ma irokeza, drugi chodzi w dresie. Okazuje się, że noszą to samo nazwisko… Film o konflikcie pomiędzy ojcem a synem. Mimo że to syn był przesłuchiwany w komisariacie, tak naprawdę na sumieniu ma coś ojciec.

Nagrody: 2005 – Poznań Festiwal Stygmaty – Wyróżnienie, 2005 – Kraków MFF Etiuda & Anime – nagroda magazynu Film & TV Kamera, 2005 – Gdańsk festiwal Wydmy – III Nagroda, 2006 – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film – Mały Jantar w konkursie Polskich Etiud Filmowych, 2006 – Cieszyn FF Wakacyjne kadry – Złota Podkowa, 2006 – Katowice Węgiel Student FF – Nagroda Publiczności, 2006 – Tarnobrzeg Bartoszki FF – Grand Prix, 2006 – Festiwal Filmowy Opolskie Lamy – Grand Prix, Nagroda Publiczności, 2006 – Gdańsk FFN Sofa – I nagroda, 2006 –  Weimar – Nagroda Jury, 2006 – Pittsburgh IFF Faces of Democracy – III nagroda, 2007 –  Warszawa BestOFF – Grand Prix, 2007 – Targu Mures ISFF „Alter-Native” – Nagroda Specjalna Jury

Bieda ziemia, Polska 2005, 4'

Reżyseria: Filip Marczewski, zdjęcia: Szymon Lenkowski, muzyka: Dave Mewson, Francis Shew, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)

Pierwszy krótki metraż Filipa marczewskeigo, który zasłynął nominowanym do studenckiego Oscara „Melodramatem”. Wstrząsający dokument o pracy bezrobotnych w wałbrzyskich biedaszybach. Utrudzeni mężczyźni wyrąbują węgiel, na plecach wynoszą go na powierzchnię, w milczeniu odpoczywają przy ognisku.

Nagrody: Offskar 2005 – nominacja Najlepszy Autor Zdjęć Szymon Lenkowski, 2005 – Cieszyn Student Film Festiwal „Węgiel” – Nagroda Specjalna, 2005 – Szymon Lenkowski Sopot Film Festival – Wyróżnienie za zdjęcia, 2006 – Szymon Lenkowski Student Film Festiwal „Węgiel” – Nagroda za zdjęcia

Drimm, Polska 2004, 15'

Reżyseria i scenariusz: Marcin Pośpiech, Obsada: Robert Gonera, Mariusz Drężek, Agnieszka Michalska

Film opowiada historię, którą może przeżyć każdy z nas. Opowiada o ciemnej stronie miłości. Iza i Alek to małżeństwo, które właśnie kupiło stary poniemiecki dom do remontu. Ona stanowcza, mocno stąpająca po ziemi kobieta sukcesu. On pracownik agencji reklamowej, marzyciel i romantyk z duszą artysty. Ich związek zbudowany na skrajnych przeciwieństwach charakterów jest prawie idealny. Pewnej nocy, kiedy zmęczona Iza wraca z pracy, potrąca samochodem jadącego na rowerze męża. Nieszczęśliwy wypadek, w którym ginie Alek stanie się początkiem podróży w głąb delikatnej psychiki kobiety.

Tofishorts 5, czyli Experymenty Dr. Toffisteina
26 listopada 2012, godzina 21.00

Dear Miss Mistress, Niemcy 2005, 4' 30", wideo muzyczne eksperymentalne

Reżyseria, zdjęcia, montaż: Claire Walka; muzyka: Lars Deutsch, wykonanie: Ellis; obsada: Ariane Mayer, May Kato, Susanne Grote, Sandra Ellinger

Nagrody: 2006 — nominacja do Hessischen Kurzfilmpreis, 2007 — International Filmfestival Rotterdam

Wyrafinowany videoklip, zbudowany z fotografii i fragmentów tekstu. „Droga Pani Panno, Droga Miss Ratunek. Odwróć mnie i wciągnij mnie pod ziemię…”. Klip jest dedykowany metru londyńskiemu. Claire Walka pracuje jako niezależna reżyserka i montażystka. Pisze również opowiadania i eksperymentalne teksty. Z filmem „Irrläufer” startowała w konkursie krótkometrażowym Tofifest 2007.

Aal im Schädel, Niemcy 2007, 20', animacja 3D

Reżyseria Martin Rahmlow, scenariusz: Dominik Steffan, montaż: Simon Blasi, muzyka: Jens Grötzschel, animacja: Martin Rahmlow, Onni Pohl, Waldemar Fast, Volker Heisterberg; produkcja: Anne Hoever Dubbing: Michael Tregor, Udo Schenk, Andreas Fröhlich, Helmut Rühl

Nagrody: 2006 — Best Sound — nagroda Niemieckiej Gildii Dźwiękowców; 2006 — Best Sound — nagroda Pisaf; 2007 — Best Animated Film — IFF Zimbabwe; 2007 — najlepszy film cyfrowy Premio Simona Gesmundo, 2007 — jury Special Award — IFF Chitrakatha

Film Martina Rahmlowa, absolwenta Filmakademie Baden-Württemberg i Kunstschule Alsterdamm w Hamburgu. Obraz opowiada historię podróżnika, który cierpi na tajemniczą chorobę i szuka odkupienia. Produkcja filmu trwała prawie dwa lata (projektowanie, animacja, renderowanie).

Hanged Man’s Elegy, Polska 2006, 17', animacja

Reżyseria Alek Wasilewski

Nagrody: 2008 — European Independent Film Festival — Best Animated Film, 2006 — MostraMundo The Moving Image Festival — Web — Best Photography

Film młodego polskiego animatora, grafika i komiksiarza Alka Wasilewskiego przenosi nas do XIX wieku. Poeta zasmucony nagłą śmiercią swej ukochanej żony próbuje odnaleźć ukojenie.

Polsupah, Polska 2005, 2' 30", animacja

Reżyseria Alek Wasilewski

Nagrody: 2005 — Bradford Animation Festival — Best Web Animation, 2007 — Skopje Film Festival , 2008 — Zinebi Festival, 2006 — MostraMundo Festival — Web Best Script

Króciutka animacja na krawędzi parodii, koszmaru i tragedii, piętnująca to co robi z nami agresywna reklama, pęd do konsumpcji oraz kult zakupów. Do mieszkania matki samotnie wychowującej dziecko zagląda akwizytor. By udowodnić, że polecany przez niego proszek spierze naprawdę wszystko dokonuje mordu…

Sen Kowalskiego, Polska 2003, 7', animacja 3D

Reżyseria: Daniel Zduńczyk, scenariusz: Daniel Zduńczyk

Nagrody: Tofifest 2004 — wyróżnienie honorowe dla najlepszej animacji; 2007 — Grand Prix — DivX Film Festival, 2007 — Internetowe Nagrody Filmowe — Nominacja Offowe Odkrycie Roku

Bohaterem krótkometrażowego filmu jest każdy — człowiek uwikłany w życiową codzienność. Bohater pewnego dnia postanawia odnaleźć sens życia. Wyrusza w podróż, mówiąc stanowczo „nie” dotychczasowym schematom. Krótka animacja 3d zrealizowana została przez ekipę Virtual Magic w międzyczasie prac nad pełnometrażowym filmem „Złote Krople”. Przy produkcji wykorzystano zaawansowane narzędzia znane z takich produkcji jak „Shrek” czy „Toy Story”.

Życie 1.0, Polska 2006, 20', animacja 3D

Reżyseria i scenariusz Tomasz Popakul

Para robotów podróżuje przez pustynię. Chwila nieuwagi — elektryczny sęp kradnie baterię zasilającą robota-kobietę. Zaczyna się walka o uratowanie ukochanej. Wyjątkowa, od początku do końca trzymająca w napięciu animacja o miłości, która rzuca wyzwanie śmierci. „Może to zabrzmi śmiesznie, ale zawsze bardziej interesowały mnie sprawy ostateczne i uniwersalne. Tematy odwieczne, takie jak miłość, świadomość śmierci, wiedza czym jest życie i ile jest warte” — mówił o filmie reżyser. Warto dodać, że film stworzył zupełnie sam na domowym komputerze mającym 256 MB pamięci RAM

Amaurosis, Polska 2007, 12', fabuła eksperymentalna

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Maciej Janicki, muzyka: Michał Biedziuk, obsada: Kamil Karczewski, Marta Chyła

Poetycka etiuda opowiadająca historię młodej malarki, która dowiaduje się, że straci wzrok. To zmienia jej sposób postrzegania rzeczywistości.

Level, Polska 2005, 9', animacja 3D

Reżyseria: Krzysztof Kiwerski, Zbigniew Szymański

Przypowieść o ludzkim dążeniu do absolutu, które często przybiera postać brutalnego wyścigu szczurów, inspirowana miedziorytem Jacka Gaja Drabiny. Jej bohaterowie wspinają się coraz wyżej, próbując sięgnąć pojawiającego się od czasu do czasu barwnego mirażu. Ale czy zdają sobie sprawę z tego jak wygląda cel, do którego dążą?

Respire (Hu Xi), Tajwan, 15', fabuła eksperymantalna

Reżyseria Wi Ding Ho, zdjęcia: Jake Pollock, montaż: Wei-Yao Hsu, dźwięk: Du-Che Tu, obsada: Ching Han, Vera Lin, producent: Bo-Tsun Kuo,

Nagrody: 2005 — Cannes Film Festival — International Critics’ Week, 2005 — Cannes Film Festival Kodak Discovery Award for Best Short Film, 2005 — Cannes Film Festival TV5 Young Critics Award, 2005 — IFF SITGES Katalonia — Best Short Film, 2006 — IFF Taipei — Special Jury Award; główne festiwale: IFF Rotterdam, Clermont-Ferrand Short FF, IFF Bangkok, IFF Pusan Korea, World Cinema Festival Montreal Kanada, London Film Festival.

Film urodzonego w Malezji, wykształconego w Nowym Jorku Chińczyka z Tajwanu — Wi Ding Ho. Respire zdobywał nagrody i z powodzeniem prezentowany był na festiwalach całego świata — w tym największych jak International IFF Rotterdam, Clermont-Ferrand Short FF, London FF czy World Cinema Festival Montreal. Film zainspirowany został wybuchem epidemii SARS. Akcja dzieje się w fikcyjnym świecie opanowanym przez śmiercionośnego wirusa, w którym prawo nakazuje ludziom noszenie masek tlenowych przez całą dobę. Tabu złamie młoda dziewczyna, która wie że umrze i postanawia cieszyć się ostatnim dniem swego życia. „Co się dzieje, gdy maski stają się nieodłączną częścią cecha ludzkiego życia? Co dzieje się, gdy nie możesz pocałować kogoś kogo kochasz? Jak ludzie mogą współpracować, kiedy możemy zobaczyć tylko połowę twarzy nawzajem?” — pyta w swoim filmie tajwański reżyser.

Tofishorts 6: Kilka dobrych opowieści
17 grudnia 2012, godzina 21.00

Zestaw numer 6 to historie z pięciu krajów europejskich: Włoch, Niemiec, Czech, Rosji i Ukrainy. Pięć różnych historii pokazujących życie człowieka z różnych perspektyw. Od marzenia sennego na ciepłej plaży po krwawą rzeczywistość wojny. „She–He” to utrzymana w klimacie snu historia marzeń jakie snują tytułowa Ona i On na włoskiej plaży, rosyjski „Mistrz spotyka Małgorzatę” to ciekawa, eksperymentalna trawestacja klasycznej powieści Bułhakowa na romans zaczynający się w… moskiewskim tramwaju. „Linoskoczka”, to ukraińska opowieść pokazująca jak bezlitosne potrafią być dzieci i jak wspaniałe mogą być ich marzenia. „Sunday afternoon” to niespiesznie prowadzona historia o odejściu bliskiego człowieka. Niemiecki film „Ostatnie dni” to świetnie wyreżyserowana i sfilmowana historia amerykańskiego lotnika zestrzelonego w 1945 roku na Niemcami, który aby przeżyć musi dogadać się z niemieckim dezerterem.

Ona–On / She–He, Włochy 2005, 9'

Reżyseria i scenariusz: Massimo Amici, produkcja: acalumaFILMS, zdjęcia: Carlo Stoppa, montaż: Francesca Montana, muzyka: Mak Sfrenz

Nagrody: Best Short Film at the Queens International Film Festival

Dwa sny. Jego i jej. Zakochujemy się w jednej chwili i czujemy że mamy cały świat w ręku, ale w tym samym czasie, w jednej chwili możemy wszystko stracić. Kruchość tej chwili powoduje ze zakochanych jest piękne i czyste, silne i delikatne jednocześnie. Każdy człowiek szuka miłości na swój sposób i wyobraża ją sobie jak chce. „Ten krótki film podsumowuje to, jak zawsze widziałem miłość. Bycie z kimś oznacza pogoń. Można się zakochać w kimś i pędzić, chcąc uchwycić ten ulotny moment, który jest miłością, ale nie zawsze się to udaje” — mówił reżyser o swoim filmie.

Mistrz spotyka Małgorzatę / Master Comma Margarita, Rosja 2005, 12'

Reżyseria: Galina Sinkina, zdjęcia: Igor Burak, montaż: Walentina Nikororowa, produkcja: AFL Production

Mistyczny, paraboliczny film oparty na idei powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata". Opowieść o parze idealnej i dążeniu do nieśmiertelnej miłości. Gdzieś tam istnieje Mężczyzna i Kobieta, przeznaczeni sobie przez Boga. Nie znają się nawzajem, ale czują, że ich ideał jest gdzieś na tym świecie. Ale jak go znaleźć? Polegając na uczuciu wyruszają na poszukiwania po moskiewskich tramwajach i ulicach.

Linoskoczka / Rope Walker, Ukraina 2005, 9'

Reżyseria Elena Holosiy

Piękna i surowa, zrealizowana w czarno-białej technice historia wiejskiej szkoły gdzieś na Ukrainie. Historia uniwersalna, bo opowiadająca o niewymuszonym okrucieństwie jednych dzieci wobec innych, znanym ze wszystkich szkół świata. Ale także historia rodzącej się przyjaźni i tego, jak inność pozwala przetrwać wśród wrogów.

Niedzielne popołudnie / Sunday Afternoon, Czechy 2005, 14'

Reżyseria: Gaia Adducchio, obsada: Jana Plodkova, Ondrej Danis, zdjęcia: Jan Strnad, montaż: Claudia Oliveira, produkcja: FAMU 3F Program

Festiwale i nagrody: I nagroda Tehran International Short Film Festival 2006, IFF Tofifest 2006, BJCEM Bari 2008, IFF Rotterdam Grand Prix UIP Competition 2006, Sydney Film Festival 2006, IFF Turyn 2006

Młoda kobieta czeka na swojego brata aby pożegnać się z ukochaną, zmarłą osobą. Siedzi na kanapie pośrodku jeziora śpiewając starą, czeską kołysankę. Utrzymana w ciepłym tonie historia o szacunku dla decyzji bliskich ludzi, którzy odchodzą.

Ostatnie dni / Die Letzeten Tage, Niemcy 2005, 35'

Reżyseria: Olivier Frohnauer, scenariusz: Oliver Frohnauer, Sebastian Feld, zdjęcia: Thomas Bergmann, muzyka: Philipp E. Kümpel, Andreas Moisa, montaż: Stephan Roth, Oliver Frohnauer, produkcja: Filmakademie Baden-Württemberg, obsada: Clayton Nemrow, Sebastian Rüger, Jeff Burrell, Christian Gaul. Angielskie napisy

Nagrody: IFF Tofifest 2006 konkurs krótkometrażowy (nominacja), Niemiecka Nagroda Operatorska I nagroda w konkursie studenckim — IFF Fort Lauderdale USA 2006

Niemcy, rok 1945. Amerykański samolot B-17 rozbija się za linią wroga. Dwaj Amerykanie ratują się, skacząc ze spadochronu. Uciekają przed Niemcami i chronią się na opuszczonej farmie. Odkrywają, że jest tam również niemiecki dezerter, Anton Kreutz. Aby przeżyć muszą przełamać nienawiść, i nieufność. Czy chęć przetrwania w ostatnich dniach wojny zwycięży?

Program 2012

Google Translate