X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Mirch Masala

Spices · reż. Ketan Mehta
Indie 1986, 98’

Pokazy

21/10, 19:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Mirch Masala (Mieszanka chilli) to film rozgrywający się w kolonialnych Indiach na krótko przed uzyskaniem niepodległości. Opowiadana historia ma miejsce w feudalnej wiosce, gdzie ciemiężeni mieszkańcy decydują się poświęcić wszystko, aby walczyć z uciskiem i niesprawiedliwością. Sonbai, młoda mężatka z wioski wpada w oko Subedara (kapitana armii i poborcy podatkowego), który zjawił się w wiosce, aby zebrać należne podatki. Sonbai odrzuca jego afekty i chroni się wśród innych kobiet pracujących w miejscowej fabryce przypraw. Kapitan jest tak upokorzony jej oporem, że grozi użyciem swojego oddziału do zniszczenia wioski, jeżeli strażnik w fabryce i zastraszeni wieśniacy nie wydadzą mu Sonbai. Smita Patil daje frapujący i zmysłowy pokaz kunsztu aktorskiego, wcielając się w nieustraszoną wieśniaczkę, która ma odwagę przeciwstawić się mężczyznom i kobietom z własnej wioski.

Reżyser:Ketan Mehta
Scenariusz:Shafi Hakim, Ketan Mehta
Muzyka:Rajat Dholakia
Zdjęcia:Jahangir Choudhury
Montaż:Sanjiv Shah
Obsada:Smita Patil, Naseeruddin Shah, Om Puri, Suresh Oberoi, Deepti Naval
Nagrody:National Film Awards, Indie / India – Najlepszy Film Pełnometrażowy, Najlepszy Aktor Drugoplanowy – Suresh Oberoi, Najlepszy Montażysta / Best Feature Film, Best Supporting Actor – Suresh Oberoi, Best Editor (1987); Najlepszy Film Pełnometrażowy / Best Feature Film (MFF na Hawajach / Hawaii IFF, 1987)

Ketan Mehta jest absolwentem hinduskiego Instytutu Filmu i Telewizji (Film and Television Institute of India). Jego filmy stanowią istną mieszankę stylistyczną, od komedii po satyrę czy od romansu po sceny przemocy i buntu. Nakręcone przez niego tytuły to między innymi Holi, Sardar, Maya Memsahib, Mangal Panday (Rebeliant) oraz najnowszy — Rang Rasiya. Filmy Ketana Mehty znalazły się w ścisłym gronie filmów wyselekcjonowanych do pokazów na różnych festiwalach filmowych, m.in. Festiwalu trzech kontynentów we francuskim Nantes, nowojorskim festiwalu New Directors/New Films (organizowanym przez Film Society Lincoln Center i Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz na MFF w Moskwie. Mirch Masala zdobył nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Filmowym na Hawajach i wszedł do dystrybucji kinowej w Stanach Zjednoczonych.

Program 2012

Google Translate