X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Droga na drugą stronę

Crulic — drumul spre dincolo · reż. Anca Damian
Polska, Rumunia 2011, 73’

Pokazy

24/10, 16:00 · Kino Centrum

Trailer

Pełnometrażowy częściowo animowany film fabularno-dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie.

Reżyser:Anca Damian
Scenariusz:Anca Damian
Muzyka:Piotr Dzióbek
Zdjęcia:Dan Panaitescu, Raluca Popa, Dragos Stefan, Roxana Bentu, Tuliu Oltean (grafika i animacja / graphics and animation)
Montaż:Catalin Cristutiu
Obsada:Maciej Stuhr, Andrzej Olejnik (głosy / voices)
Nagrody:Nagroda Specjalna Jury, Don Kichot, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk / Special Jury Award, Don Quixote Award, best Music, Best Sound – FPFF Gdynia / Gdynia Film Festival (2012); Jantar Stanisława Różewicza za reżyserię / Stanislaw Rozewicz Jantar for Directing – Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Koszalin / Young and Cinema Debut Films Festival in Koszalin (2012); Nagroda Don Kichota / Don Quixote Award – MFF w Locarno / IFF in Locarno (2012)

Studiowała w Instytucie Sztuki, Teatru i Kinematografii im. I.L. Caragiale, gdzie uzyskała dyplom z kinematografii i zrobiła doktorat w przedmiocie „sztuka, kino i media”.

Międzynarodową uwagę zwrócił niedawno jej drugi film pełnometrażowy — Crulic. Droga na drugą stronę (Crulic drumul spre dincolo) którego jest reżyserem, scenarzystą i producentem. Ta utrzymana w kafkowskim stylu kombinacja narracji autobiograficznej i formy eksperymentalnej zdobyła wyróżnienia na wielu festiwalach filmowych, między innymi w Locarno, londyńskim BFI, w Annecy, Warszawie, Kopenhadze, Pusan oraz festiwalu New Directors/New Films w Nowym Jorku. Film otrzymał prestiżową nagrodę Cristal Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz ponad 15 innych nagród na innych festiwalach.

W 2008 roku Anca Damian zrobiła swój pierwszy pełnometrażowy film Crossing Dates (Intalniri incrucisate, 2008), będąc jednocześnie jego reżyserem, scenarzystą i współproducentem. Film było pokazywany w czasie festiwali w Pusan, Chicago, Goa, Cottbus, Göteborgu i Rzymie. Anca pracowała wcześniej jako reżyser, scenarzysta i producent przy kilku filmach dokumentalnych dotyczących sztuki, a także jako operator zdjęć przy dwóch filmach pełnometrażowych.

Program 2012

Google Translate