X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Taksówkarz

Taxi Driver · reż. Ryszard Kruk
Polska 2008, 24’

Pokazy

22/10, 20:30 · Baj Pomorski – sala B

Nagradzany dokument, którego zasadniczym wątkiem tematycznym jest przemijanie, samotność, znaczenie pracy dla ludzkiego losu. Bohaterem filmu jest Henryk Janicki – najstarszy toruński taksówkarz (77 l. w chwili kręcenia filmu), nieprzerwanie pracujący w zawodzie od pięćdziesięciu lat. To postać kultowa dla każdego, kto choćby raz zetknął się z jego taksówką. Wypolerowany „duży fiat”, który jakby wczoraj zjechał z taśmy na Żeraniu. W środku starszy pan o wspaniałych, przedwojennych manierach. Z pełną kulturą, spokojnie, do tego zabawiając świetnymi opowieściami. Podróż z nim – od zawsze taksówką z numerem 2 – to podróż w inny świat.

Reżyser:Ryszard Kruk
Scenariusz:Ryszard Kruk
Muzyka:Paris Music
Zdjęcia:Ryszard Kruk, Barbara Klein
Montaż:Barbara Swobodzińska
Obsada:Henryk Janicki

Ryszard Kruk zdobył wiele nagród za swoje filmy: Katedrę Św. Janów z 2004 uhonorowano drugą nagrodą na MFF Tour Film 2004 w Poznaniu, Taksówkarz otrzymał nagrody na UFF(o)A 2008 w Ustce, Festiwalu Happy End 2008 w Rzeszowie, MFF w Tallinie (Specjalna Nagroda Estońskiego Stowarzyszenia Filmowców Amatorów), OFFELIADA 2008 w Gnieźnie, Kult Off Kino w TVP Kultura 2009, Tour Film Brazil 2010, zaś Szafarnia Chopina dostała nagrody za najlepszy film dla młodzieży i wyróżnienie w kategorii Rok Chopinowski.

Program 2012

Google Translate