X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ostatnia rapsodia

Utolsó rapszódia · reż. Bence Gyöngyössy
Węgry 2010, 75’

Pokazy

21/10, 13:30 · Kino Centrum

Trailer

Film poświęcony pamięci wielkiego węgierskiego kompozytora i pianisty Franciszka Liszta, uważanego za jedną z najbarwniejszych postaci wśród twórców muzyki klasycznej. Był ekscentrykiem uwielbianym przez kobiety, wirtuozem fortepianu, na którego koncerty ściągały tłumy, intelektualistą, kosmopolitą i podróżnikiem, ale przed wszystkim nieustannie komponował. W 1886 roku ciężko chory Liszt wyjeżdża do Weimaru, aby uczestniczyć w Festiwalu w Bayreuth, odbywającym się pod kierunkiem jego córki Cosimy. Film opowiada historię ostatnich dni życia kompozytora.

Reżyser:Bence Gyöngyössy
Scenariusz:Tibor Fonyódi
Muzyka:Franciszek Liszt
Zdjęcia:Sándor Csukás
Montaż:Károly Szalai
Obsada:Tamás Jordán, Söptei Andrea, Piroska Molnár, Péter Molnár Kálloy, Ilona Nagy, Tibor Gáspár

Bence Gyöngyössy urodził się w 1963 roku w Budapeszcie, studiował w Monachium. Jest producentem filmowym, reżyserem, operatorem, montażystą i scenarzystą. Nakręcił kilka filmów falbularnych i telewizyjnych m.in. Where the Volga Bends (1989), Daughters of Resurrection (1990), Alone (1992) Gypsy Law (1997) i One Skirt and a Pair of Trouser (2005).

Filmografia:

  • 2010 – Ostatnia rapsodia / Last Rapsody
  • 2005 – One Skirt and a Pair of Trouser
  • 1997 – Gypsy Law
  • 1992 – Alone
  • 1990 – Daughters of Resurrection

Program 2012

Google Translate