X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Dla Ellen

For Ellen · reż. So Yong Kim
USA 2012, 94’

Pokazy

23/10, 20:15 · Kino Centrum

Trailer

Joby Taylor to wschodząca gwiazda rocka, która chce osiągnąć w życiu sukces. Otarł się już o sławę, ale nigdy nie udało mu się w pełni rozbłysnąć. W czasie jednego z gorszych okresów w swoim życiu zgadza się na rozwód z żoną, z którą od dawna żył w separacji. Jest to powodowane chęcią uzyskania pokaźnej sumy ze sprzedaży ich wspólnego domu. Otrzeźwienie przychodzi dopiero wtedy, gdy Joby orientuje się, że wraz z podpisaniem dokumentów rozwodowych traci prawo do opieki nad Ellen, ich sześcioletnią córką. Joby szuka pomocy u dobrotliwego prawnika, któremu nie udaje się zrobić żądnych postępów w odwróceniu biegu wydarzeń, oraz u dziewczyny reprezentującej ten okres w życiu Joby’ego, jaki prawdopodobnie chętnie zostawiłby za sobą. Wynegocjowane przez Joby’ego spotkanie z córką będzie sprawdzianem, czy jest zdolny do opuszczenia swojego dziecka i czy nie jest już za późno na pojednanie. Film zachwyca surowym pięknem i ogromnymi przestrzeniami ziem uprawnych, pokazanych na tle przepięknej amerykańskiej zimy. To opowieść o duchowej podróży Joby’ego, który zaczyna rozumieć ogrom tego, co stracił i próbuje odzyskać to, co jest jeszcze do uratowania.

Reżyser:So Yong Kim
Scenariusz:So Yong Kim
Muzyka:Johann Johannsson
Zdjęcia:Reed Morano
Montaż:Bradley Rust Gray, So Yong Kim
Obsada:Paul Dano, Jon Heder, Shaylena Mandigo, Jena Malone, Margarita Levieva
Nagrody:Official Selection Sundance Film Festival (2012); Oficjalna selekcja na MFF w Berlinie / Official Selection Berlin IFF (2012)

So Yong Kim urodziła się w 1971 roku w Pusan (Korea Południowa). W wieku 12 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Studiowała malarstwo, aktorstwo i sztukę wideo na uczelni artystycznej School of the Art Institute w Chicago, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki filmowej (MFA). Do tej pory nakręciła kilka eksperymentalnych filmów krótkometrażowych, między innymi A Bunny Rabbit, do którego zdjęcia zrobił słynny Christopher Doyle. Kim pracowała także jako producentka przy kilku filmach, które reżyserował jej mąż, Bradley Rust Grey. So Yong Kim należy do grupy najbardziej autentycznych i na wskroś oryginalnych młodych filmowców, którzy działają dzisiaj w niezależnym kinie amerykańskim.

Filmografia:

  • 2012 – Dla Ellen
  • 2008 – In Between Days
  • 2006 – Treeless Mountain

Program 2012

Google Translate