X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Až do mesta Aš

Made in Ash · reż. Iveta Grófová
Słowacja, Czechy 2012, 80’

Pokazy

23/10, 22:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Na imię jej Dorota. Znaczenie tego imienia to „dar od Boga”. Traf chce, że poszukiwanie lepszego życia daleko od domu ma więcej wspólnego z piekłem, niż z niebem. Sięgając po doświadczenia z produkcji filmów dokumentalnych i animacji, reżyserka debiutuje filmem, który jest jednocześnie surowy i delikatny. Fabuła stanowi odbicie autentycznego otoczenia, w którym możemy oglądać ludzi niebędących zawodowymi aktorami. Oto słowa reżyserki o jej filmie: „Dorota pochodzi z małej wioski na Słowacji i jej paleta wyborów jest mocno ograniczona. Decyduje się na pracę w charakterze krawcowej w małym mieście na granicy czesko-niemieckiej, gdzie jej marzenia stopniowo zamieniają się w pył (Aš). Jej życie w mieście Aš jest nieciekawe i zupełnie zwyczajne. Za cel postawiłam sobie jak najwierniej oddać motywacje przyświecające kobietom mieszkającym w Aš, które decydują się na podjęcie niezwykle trudnych decyzji całkowicie odmieniających ich życie. Takie decyzje z pozoru mogą wydawać się całkowicie niemoralne.”

Reżyser:Iveta Grófová
Scenariusz:Iveta Grófová, Marek Leščák
Muzyka:Matej Hlaváč
Zdjęcia:Viera Bačíková
Montaż:Maroš Šlapeta,Anton Fabian, Peter Morávek, Marek Kráľovský
Obsada:Dorota Billá, Silvia Halušicová, Robin Horký
Nagrody:Film otwarcia / Opening film – Sekcja Zachodnia na MFF w Karlowych Warach / West section of Karlovy Vary IFF (2012); Oficjalny słowacki kandydat do 85 edycji ceremonii rozdania Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Slovakia’s Official Submission to the Best Foreign Language Film Award for the 85th Academy Awards

Iveta Grófová urodziła się w 1980 toku w słowackim Trenczynie. Ukończyła Wydział Animacji Filmowej (2004) oraz Wydział Filmu Dokumentalnego (2009) w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Nakręciła następujące krótkometrażowe filmy dokumentalne: At Least (2003), The Politics of Quality (2005), Goodbye Party (2005), Guest Workers (2007) oraz krótkometrażową animację There Was 11 of Us (2004). Made in Ash to jej pełnometrażowy debiut filmowy.

Filmografia:

  • 2012 – Made in Ash / Až do mesta Aš

Program 2012

Google Translate