X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Peddlers

Peddlers · reż. Vasan Bala
Indie 2012, 116’

Pokazy

23/10, 15:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Peddlers (Handlarze) to próba przeniknięcia przerażonych i opętanych poczuciem winy umysłów ludzi zamieszkujących jedną z największych metropolii świata — Mumbaj. Ludzi, dla których dorastanie i awansowanie w hierarchii społecznej to przede wszystkim narastanie tego poczucia winy, ukrywanie niedoskonałości charakteru i stawianie samych siebie poza nawiasem społeczeństwa — wszystko to zastępuje im prawdziwą i głęboką naukę życia, odnalezienie miłości czy zrobienie kariery. Drugim wymiarem filmu jest obserwacja bohaterów, którzy są jak tykające bomby, ponieważ w ich wnętrzu kryje się pragnienie samozniszczenia. Nie jest to rzecz jasna żaden wstęp do filmu o seryjnym mordercy czy socjopacie niosącym światu przesłanie o zagładzie, a raczej podróż, której zadaniem jest sprawdzenie granicy wytrzymałości tych samozwańczych wyrzutków w tętniącym życiem mieście, pełnym samotnych ludzi. Tak o filmie mówi jego reżyser: „Posłużyłem się bohaterami w filmie, aby zbadać ten bardzo subtelnie tlący się w naszym życiu płomień odrzucenia i pragnienia. Chciałem także zagłębić się w pozbawioną znaczenia etykietę, wykształcenie oraz mechanizm społeczeństwa obywatelskiego, które są wspólne dla całej rasy ludzkiej, ale stanowią tylko fasadę skrywającą najbardziej pierwotne instynkty przetrwania. Ilustracją tego zjawiska są dwie stare jak świat opowieści o miłości i zdradzie.”

Reżyser:Vasan Bala
Scenariusz:Vasan Bala
Muzyka:Karan Kulkarni
Zdjęcia:Siddharth Diwan
Montaż:Prema Saigal
Obsada:Gulshan Devaiah, Nishikant Kamat, Kriti Malhotraand, Siddharth Menon
Nagrody:Selekcja do MFF w Cannes – Zakwalifikowany do Międzynarodowego Tygodnia Krytyki oraz do konkursu do nagrody Złotej Kamery na MFF w Cannes / Cannes Festival Selection – Selected for the International Critics Week and in competition for the Camera do’r Awards, Cannes International Film Festival (2012)

Vasan Bala urodził się 20 lipca 1978 roku w Mumbaju. Odczuwa niemałą dumę z faktu bycia jednym z ostatnich członków pokolenia kasetowych odtwarzaczy wideo. Dorastał w latach 80., a pożywką jego młodzieńczych lat były najgorsze artystycznie filmy indyjskie i Kung Fu. Z biegiem czasu zaczął coraz lepiej rozumieć życie, a to doprowadziło do nieuchronnego pragnienia zostania filmowcem. Kolejne kilka miesięcy bezproduktywnego dryfowania w poszukiwaniu spełnienia zaowocowało poznaniem Anuraga Kashyapa — filmowca i aktualnego mentora Vasana Bali. Przez ten czas udało mu się zrobić kilka filmów krótkometrażowych oraz uczestniczyć w pisaniu scenariusza do Bombay Velvet, nowego filmu autorstwa Anuraga Kashyapa, którego realizacja jest nadal w toku. Vasan Bala współpracował także z Michaelem Winterbottomem przy filmie Triszna.

Filmografia:

  • 2012 – Peddlers

Program 2012

Google Translate