X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Egzaminy

Sztuka Juliana Potrzebnego inspirowana postacią Krzysztofa Kieślowskiego

16.10, 18:00 · Od Nowa – nowa scena

Bezpłatne zaproszenia: ACKiS „Od Nowa”

W ramach festiwalu Tofifest zostanie zaprezentowana sztuka Juliana Potrzebnego „Egzaminy”, której bohater inspirowany jest postacią Krzysztofa Kieślowskiego. Z Torunia przedstawienie pojedzie m.in. do Iranu, Indonezji i Nigerii.

Egzaminy to kameralny dramat na dwóch aktorów, inspirowany biografią Krzysztofa Kieślowskiego. Tekst odnosi się do twórczości wielkiego reżysera, wykorzystuje cytaty zarówno z jego filmów, jak i wywiadów, których udzielił. Reżyser Julian Potrzebny rysuje intymny portret człowieka, który w zderzeniu z własnymi ograniczeniami i wątpliwościami odnajduje w sobie siły, o które się nie podejrzewał. Potrzebny nie ukrywa, że to dzięki Krzysztofowi Kieślowskiemu zdawał do Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego tekst jest więc rodzajem hołdu oddanego temu wielkiemu artyście.

Egzaminy pokazują młodego Kieślowskiego, który trzykrotnie próbuje dostać się do łódzkiej „filmówki”. Za każdym razem egzaminatorem okazuje się dojrzały Kieślowski. Młody ekscytuje się swoimi sukcesami, a dojrzały je podważa. Ostatecznie, dojrzały decyduje się zakończyć karierę reżysera, zaś młody próbuje skłonić go do jej kontynuowania.

Oglądamy więc spotkanie młodego człowieka, szukającego swojego miejsca w świecie, z dojrzałym artystą, który od tego świata szuka odpoczynku. Poznajemy ich odmienne opinie na temat sztuki, sławy, roli reżysera i artysty, miłości, rodziny, metafizyki i religii.

Sztukę napisał Julian Potrzebny — urodzony w 1982 roku scenarzysta i reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, uczestnik Laboratorium Scenariuszowego SFP, laureat stypendiów scenariuszowych PISF i wieloletni współpracownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Spektakl Teatru Telewizji Walizki, którego był drugim reżyserem, zdobył Grand Prix festiwalu Dwa Teatry — Sopot 2015.

W postać dojrzałego Kieślowskiego wciela się Jakub Lasota — urodzony w 1975 roku, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zadebiutował u Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a pracował dotychczas między innymi na scenach Warszawy (Teatr Dramatyczny), Wrocławia (Teatr Polski, Teatr Capitol) i Chorzowa (Teatr Rozrywki).

Rolę młodego reżysera gra Filip Gurłacz — urodzony w 1990 roku, jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, który ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Akademię Teatralną w Warszawie. Dotychczas zagrał między innymi w Mieście 44 Jana Komasy oraz w Powidokach Andrzeja Wajdy.

Program 2016

Google Translate