X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Dancer, The

Danseuse, La · reż. Stéphanie Di Giusto
Francja, Belgia 2016, 108’ · polska premiera

18.10, 19:30 · CKK Jordanki

Kup lub zarezerwuj bilet

Loïe Fuller urodziła się na amerykańskim Środkowym Zachodzie jako córka farmera i nic nie wskazywało na to, że stanie się bożyszczem europejskich kabaretów czasów belle époque czy zatańczy w operze paryskiej. Skryta za metrami jedwabiu, przedłużając ręce za pomocą drewnianych prętów, nadała nowe znaczenie ruchowi na scenie i każdej nocy coraz bardziej zachwycała publikę swoim rewolucyjnym „tańcem węża”. Olśniwszy stolicę, stała się ikoną i symbolem pokolenia. Do jej stóp padały rzesze wielbicieli, m.in.: Toulouse-Lautrec, bracia Lumière czy Rodin. Loïe nieustannie dążyła do doskonałości, nawet gdy wysiłek fizyczny groził poważnymi uszkodzeniami kręgosłupa, a błysk scenicznych świateł źle wpływał na jej oczy. Jednak spotkanie z Isadorą Duncan ― młodą, głodną sławy i utalentowaną artystką ― doprowadzi do upadku ikony z początku XX wieku... Oto niezwykłe losy nowoczesnej kobiety, która przyniosła swojej epoce prawdziwą rewolucję.

Reżyser:Stéphanie Di Giusto
Scenariusz:Stéphanie Di Giusto, Sarah Thibau
Zdjęcia:Benoît Debie
Montaż:Géraldine Mangenot
Obsada:Soko, Gaspard Ulliel, Mélanie Thierry, Lily-Rose Depp, François Damiens
Produkcja:Alain Attal
Producent:Les Productions du Trésor
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – oficjalna selekcja w sekcji Un Certain Regard Award / Un Certain Regard Award section: official selection (2016)

Stéphanie Di Giusto to francuska reżyserka filmowa, fotografka oraz dyrektorka artystyczna. Po ukończeniu studiów na École nationale supérieure des Arts Décoratifs i paryskiej uczelni ENSAD Penninghen rozpoczęła zawodową karierę w przemyśle reklamowym. Potem zaczęła realizować teledyski. Współpracowała również z Vanessą Bruno, z którą tworzyła instalacje wideo oraz filmy krótkometrażowe na potrzeby kolekcji mody. The Dancer to jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Filmografia:

  • 2016 ― The Dancer / La Danseuse

Program 2016

Google Translate