X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zaćma

Blindness · reż. Ryszard Bugajski
Polska 2016, 114’

19.10, 17:00 · Kino Centrum

Kup lub zarezerwuj bilet

Zakupu tradycyjnego biletu lub odbioru bezpłatnej wejściówki (karnety i zestawy) należy dokonać w CKK Jordanki lub ACKiS „Od Nowa”.

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eksfunkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, w których nie oszczędzała nawet swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową polskiego Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

Reżyser:Ryszard Bugajski
Scenariusz:Ryszard Bugajski
Muzyka:Shane Harvey
Zdjęcia:Arkadiusz Tomiak
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita, Bartosz Porczyk
Produkcja:Ryszard Bugajski
Producent:RB Film
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – udział w Konkursie Głównym / Participation in the Main Competition (2016)

Ryszard Bugajski urodził się w 1943 roku w Warszawie. W 1973 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Reżyseruje spektakle telewizyjne, seriale, filmy dokumentalne i fabularne. Pisze także scenariusze i jest autorem kilku powieści, m.in. Przesłuchanie (1983) i Sól i pieprz (2000).

Wybrana filmografia:

  • 2016 ― Zaćma / Blindness
  • 2013 ― Układ zamknięty / The Closed Circuit
  • 2009 ― Generał Nil
  • 1995 ― Gracze / Players
  • 1991 ― Wyraźny motyw / Clearcut
  • 1982 ― Przesłuchanie / Interrogation
  • 1979 ― Kobieta i kobieta / A Woman and a Woman

Program 2016

Google Translate