X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zjednoczone stany miłości

United States of Love · reż. Tomasz Wasilewski
Polska, Szwecja 2015, 104’

20.10, 14:00 · Od Nowa – nowa scena

Kup lub zarezerwuj bilet

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) ― prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Reżyser:Tomasz Wasilewski
Scenariusz:Tomasz Wasilewski
Zdjęcia:Oleg Mutu
Montaż:Beata Walentowska
Obsada:Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Julia Kijowska, Andrzej Chyra, Tomasz Tyndyk
Produkcja:Piotr Kobus, Agnieszka Drewno
Producent:Manana
Dystrybucja:Manana
Nagrody:Berlinale – Srebrny Niedźwiedź: Najlepszy Scenariusz / Silver Bear: Best Screenplay (2016); FF w Gdyni / Gdynia FF – Najlepszy Reżyser, Najlepszy Montaż, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsze Kostiumy / Best Director, Best Editing, Best Actress in Supporting Role, Best Actor in Supporting Role (2016)

Tomasz Wasilewski urodził się w 1980 roku w Toruniu. Jest absolwentem PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, reżyserem, scenarzystą i producentem. Uznanie przyniósł mu debiut fabularny W sypialni (2012). W 2013 roku na ekrany kin wszedł wyreżyserowany przez niego film Płynące wieżowce, nagrodzony m.in. na: MFF w Karlowych Warach (Nagroda Główna konkursu „East of the West”).

Filmografia:

  • 2015 ― Zjednoczone stany miłości / United States of Love
  • 2013 ― Płynące wieżowce / Floating Skyscrapers
  • 2012 ― W sypialni / In the Bedroom
  • 2008 — Show jednego człowieka
  • 2001 — Nawiść

Program 2016

Google Translate