X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Koniec świata

End of the World · reż. Monika Pawluczuk
Polska 2016, 25’

21.10, 14:00 · Od Nowa – duża scena

Kup lub zarezerwuj bilet

„Koniec świata” to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy, ostatniej nocy roku 1999. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają — często niepotrzebnie — pogotowie, inni przychodzą w środku nocy na terapię, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata — co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat — słyszymy je w karetce, w taksówce wiozącej klienta na terapię, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Partnerem produkcji filmu jest bydgoskie, Miejskie Centrum Kultury. Po nagrodzie festiwalu Hot Springs w USA, „Koniec świata” zyskał prawo do ubiegania się o Oscara. Kampania oscarowa już się rozpoczęła.

Reżyser:Monika Pawluczuk
Scenariusz:Monika Pawluczuk
Muzyka:Mikołaj Trzaska
Zdjęcia:Małgorzata Szyłak, Szymon Lenkowski, Jakub Giza, Michał Dymek
Montaż:Agnieszka Glińska, Marcin Latanik
Produkcja:Katarzyna Ślesicka
Producent:Wajdaschool
Koproducent:Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Nagrody:13th Docudays UA, Ukraine, 2016 — nagroda główna, Hot Springs Documentary Film Festival, USA, 2015 — Best Documentary Short Award); Grand Prix festiwalu krótkiego metrażu „Żubroffka”; 2015 Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” — Nagroda Specjalna Legalnej Kultury; 2015 Łódź Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” — Nagroda „Cierpliwe oko” ; 2016 Jelenia Góra MFF „Zoom — Zbliżenia” — wyróżnienie, 2016 Short Waves Festival — II Nagroda w konkursie Poznań Open/Nagroda Publiczności; 2016; Kijów MFF Dokumentalnych „Docudays UA” — Nagroda Główna w konkursie Docu/Short; 2016 Tirana IDFF DocuTIFF — Nagroda dla najlepszego filmu średniometrażowego; 2016 Radom FF „Kameralne Lato” — Grand Prix „Złoty Łucznik” — Nagroda Jury Akademickiego; 2016 Solanin Film Festiwal — Nagroda w kategorii: Kino offowe dokument

Monika Pawluczuk — absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich na UW, dziennikarstwa w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie oraz Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Jest dziennikarką radiową i telewizyjną.

Program 2016

Google Translate