X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tribute to David Bowie

David Bowie — muzyk, autor tekstów, kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, malarz, kolekcjoner sztuki… i znakomity aktor. W cyklu „Tribute to David Bowie” przybliżamy aktorskie dokonania jednego z najbardziej charyzmatycznych artystów XX i XXI wieku.

W 1976 roku zagrał w dramacie science fiction Człowiek, który spadł na ziemię Nicolasa Roega. Za tę rolę otrzymał Złoty Zwój— nagrodę amerykańskiej Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Wystąpił u boku Marleny Dietrich w Zwyczajnym żigolo (1979) oraz u Davida Lyncha w Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992). Dużą popularność przyniosła mu rola w Labiryncie Jima Hensona, gdzie zagrał króla Goblinów — Jaretha.

Muzyk wcielał się także w postacie historyczne. W Prestiżu Christophera Nolana odtwarzał rolę wielkiego wynalazcy Nicoli Tesli, w filmie Basquiat — taniec ze śmiercią Juliana Schnabla zagrał Andy’ego Warhola, a w Ostatnim kuszeniu Chrystusa Martina Scorsese wcielił się w Poncjusza Piłata.

Bowie potrafił z dystansem spojrzeć na swój wizerunek wykreowany przez media. Pokazał to, występując w jednej z najbardziej absurdalnych i prześmiewczych scen z Zoolandera Bena Stillera. Często dubbingował filmy, także dla dzieci. W Arturze i Minimkach udzielił swojego głosu postaci samego mistrza zła — Maltazarda Ale, co ciekawe, odrzucił propozycję roli w serii o Jamesie Bondzie — miał być czarnym charakterem, Maxem Zorinem w Zabójczym widoku (1985) — uzasadniając to tak: „Nie chcę spędzić następnych pięciu miesięcy na patrzeniu, jak dublujący mnie kaskader ciągle spada z jakichś klifów”.

Dawid Bowie zagrał w kilkudziesięciu produkcjach filmowych. Warto też dodać, że jego utwory wykorzystano w ścieżkach dźwiękowych do aż 530 filmów. Za temat do Cat People był nominowany do Złotego Globu, a za muzykę do Buddy z przedmieścia do Nagrody BAFTA.

Program 2016

Google Translate