X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury ON AIR Tofifest 2010

Alvaro Pastor — urodzony w 1972 roku hiszpański reżyser i scenarzysta. Pracował zarówno przy produkcjach fabularnych, telewizyjnych, reklamach oraz jako scenarzysta i twórca znakomitych krótkich metraży. Nakręcił i wyprodukował pięć filmów, w tym: Los Dardos del Amor i nagradzany Invulnerable, który doceniono na ponad 40 festiwalach na świecie. Od ponad 14 lat tworzy wspólnie z Antonio Naharro. Napisali pięć scenariuszy do filmów krótkometrażowych, wyreżyserowali też wspólnie wielokrotnie nagradzany short Uno más, uno menos, nominowany do nagrody Goya (2002) oraz wyróżniony na festiwalach w Barcelonie, Almerii i Toronto. Pełnometrażowym debiutem fabularnym Pastora jest głośny Yo, también (Ja też!) opowiadający o miłości między kobietą a chłopcem chorym na zespół Downa.

Jacek Bławut urodzony w 1950 roku w Zagórzu Śląskim polski operator i reżyser filmowy, wykładowca w szkołach filmowych. Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2008 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z wykształcenia jest operatorem (ukończył PWSFTViT w Łodzi w 1982). Zasłynął znakomitymi dokumentami takimi jak: Wojownik, Szczur w koronie, Born dead, Nienormalni, Kostka cukru. W 2008 otrzymał Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni za swój film fabularny Jeszcze nie wieczór. W 1994 otrzymał Paszport Polityki. Wykładał w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze i Warszawie oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem zdjęć do kilku filmów fabularnych Marka Koterskiego (m.in. Dzień świra), a także Dekalogu X w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Olga Bołądź — urodzona w Toruniu w 1984 roku. Aktorka wszechstronna, absolwentka krakowskiej PWST, hiszpańskiej szkoły teatralnej Instituto del Teatro w Barcelonie i Stella Adler Academy w Los Angeles. Można ją było podziwiać w wielu spektaklach teatralnych, w tym m.in.: w Najzwyklejszym Cudzie w reż. N. Łapiny (Petersburg), Niby Alaska w reż. J. Peszka oraz Oczyszczenie w reż. Petera Zelenki. Jak sama mówi w życiu liczy się dla niej rola, a nie „produkcja”, dlatego też często pracuje dla niezależnych reżyserów. Przekonująco gra postacie, które w rzeczywistości bardzo się od niej różnią. Na dużym ekranie można ją było oglądać w filmach: Skorumpowani Jarosława Żamojdy, Kobieta, która śniła o mężczyźnie Pera Fly czy Dzieci Ireny Sendlerowej w reż. J.K. Harrison. Olga zna trzy języki: włoski, hiszpański i angielski. Bardzo lubi aktywny tryb życia, jednak to aktorstwo jest jej największą pasją. Rok 2010 przyniósł jej już dwie duże role — w bardzo dobrze ocenionych przez krytykę Skrzydlatych świniach Anny Kazejak i Pikselach Jacka Lusińskiego.

Rik Vermeulen — urodzony w Holandii w 1970 roku. Studiował inżynierię i produkcję filmową w Amsterdamie i Sztokholmie. Zanim związał się w 1998 roku z prestiżowym International Film Festival Rotterdam (IFFR) miał już na swoim koncie produkcję wielu krótkich metraży. Obecnie pracuje jako programmer IFFR oraz koordynator sektora przemysłu filmowego na festiwalu. Jako freelancer jest też dyrektorem najciekawszego rumuńskiego Festiwalu Filmowego w Transylwanii (Cluj-Napoca) oraz Festiwalu Filmowego Noordelijk (Leeuwarden) — największego wydarzenia filmowego północnej Holandii. Współtworzył również targi CentEast na Warszawskim Festiwalu Filmowym, jako platformę, na której wschodnio- i środkowoeuropejskie filmy prezentowano firmom dystrybucyjnym. Jest też współtwórcą analogicznego Sarajevo Cine Link Co-production Market.

Piotr Marecki — urodzony w 1976 roku redaktor, wydawca, kulturoznawca. Prezes Zarządu Fundacji Korporacja Ha!art, adiunkt w Instytucie Kultury UJ i współtwórca Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Redaktor naczelny magazynu „Ha!art”. Współautor głośnej antologii o młodej literaturze polskiej Tekstylia (2002), redaktor słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis (2006), redaktor książek o literaturze internetu (2002, 2003, 2010), autor tomu Pospolite ruszenie (2005) i książki o polskim kinie niezależnym (2009). Przeprowadził wywiady-rzeki z reżyserami Andrzejem Żuławskim (2008, wraz z Piotrem Kletowskim), Andrzejem Barańskim (2009) i Grzegorzem Królikiewiczem (2010, wraz z Piotrem Kletowskim). Mieszka w Krakowie.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest