X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

800 filmów do nagród na Tofifest

Konkursy filmowe toruńskiego festiwalu Tofifest pobiły kolejne rekordy. W tym roku do walki o nagrodę Złotego Anioła zgłoszono 800 filmów z 62 krajów świata. To najlepszy wynik w historii festiwalu. Tofifest zaczyna też przedbiegi — już 5 czerwca pierwsze koncertowe wydarzenie zapowiadające festiwal.

Filmowcy lubią bunt. Toruński „niepokorny festiwal”, którego nowym mottem jest hasło „Bo każdy ma w sobie bunt” przyciągnął w tym roku rekordową liczbę zgłoszonych filmów. Swoje produkcje nadsyłali zarówno najważniejsi producenci i dystrybutorzy, jak i niezależni niszowi filmowcy od Wielkiej Brytanii i USA, po Azerbejdżan, Malezję, a nawet… Czad. Wynik tym bardziej cieszy, że daje ponad 40-to procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Ale nie o wyścigi ilościowe, lecz o jakość pokazywanego kina tu chodzi. Toruńska impreza prezentuje filmy określane mianem „niepokornych”, zajmujące stanowisko w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. W 2010 roku o główną nagrodę — Złotego Anioła — filmowcy walczą w trzech konkursach. Pełnometrażowym ON AIR, krótkometrażowym SHORTCUT i naszym narodowym FROM POLAND. Noszący nową nazwę, ON AIR, dawny konkurs główny zmienił też profil. Przyjmuje wyłącznie pełnometrażowe debiuty i drugie filmy fabularne danego artysty. Nowy profil ma też SHORTCUT — otwiera się na animacje, eskperymenty i dokumenty.

Warto już dzisiaj planować sobie pierwszy tydzień wakacji właśnie w Toruniu (26 czerwca–2 lipca). Tym bardziej że ruszyła już pełną parą przedsprzedaż karnetów w internecie, która potrwa tylko do 10 czerwca. Tegoroczna edycja pokaże pierwsze w Polsce retrospektywy Mistrzów: greckiego rewolucjonisty i twórcy gatunku thrillera politycznego — Costy Gavrasa oraz enfante terrible brytyjskiego kina — Kena Russella. W paśmie Zjawiska kinomani obejrzą pierwszą panoramę kina kampowego pod nazwą „Camp Not Dead” od klasyki kampu po czołowe polskie produkcje spod tego znaku. Najlepsze filmy kina autorskiego trafią do pasma Forum 09/10, zaś w plenerze krzyżackiej fosy zamkowej obejrzeć można będzie filmy wyświetlane w ramach Open Space.

W gorących rytmach zaczynają się już tofifestowe przedbiegi. Festiwalowy „prolog” odbędzie się już 5 czerwca w klubie festiwalowym „eNeRDe” w Toruniu, gdzie zagra gwiazda światowej sceny reggae King Kong. Enerde to jedno z najprężniejszych centrów alternatywnej kultury młodzieżowej w kraju. King Kong to weteran sceny digital dancehall.

Nagrywał dla licznych wytwórni, m.in. dla: Firehouse, Dynamic, Jammy’s, Fashion, Massive B, czy legendarnego labelu Boba Marleya Tuff Gong. Z jego twórczości czerpał zespół The Fugees, cytując w swoim największym hicie „Fu-gee-la” fragment piosenki „Call Mr. Madden”. Wspólnie z KK wystąpi jeden z najlepszych producentów reggae w Polsce Dreadsquad oraz goście z zagranicy Fireclath Sound (Austria). Jako lokalne wsparcie zaprezentuje się załoga Feel Like Jumping Sound.

Bieżące informacje o festiwalu otrzymywać można po zapisaniu się do newslettera na nowej stronie internetowej.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest