X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Daj się zarazić… kinem!

„Daj się zarazić!” — tak brzmi oficjalne hasło nadchodzącej, 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, która 25 czerwca rozpoczyna się w Toruniu. Do konkursów festiwalowych zgłoszono rekordową liczbę ponad 1000 tytułów filmowych z 63 krajów świata. Nową edycję firmował będzie także nowy plakat autorstwa młodej artystki z Torunia Matyldy Mazur.

9. edycja festiwalu stawia sobie jeden cel wpuszczenie „pozytywnego wirusa filmowego” w krwioobieg kultury polskiej. Wirus będzie oczywiście mocno niepokorny, jak i cały Tofifest. Niepokorność to kręgosłup ideologiczny Festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy — mówi Kafka Jaworska, dyrektor Tofifest. I dodaje: To właśnie nasz wrodzony, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni. Nie jesteśmy produktem festiwalowym, ale naturalnym handmade festiwalem. Od początku do końca.

Nazywany zbuntowanym toruński festiwal koncentruje się na kinie zajmującym stanowisko w dyskusji o współczesnym świecie i człowieku. W tym roku do trzech festiwalowych konkursów pełnometrażowego ON AIR, krótkometrażowego SHORTCUT i polskiego FROM POLAND zgłoszono 1051 filmów z 63 krajów świata. Na zwycięzców czekają tysiące euro. W konkursie głównym o Złotego Anioła Tofifest — ON AIR, pula obejmuje 10000 euro — 5000 dla najlepszego reżysera i 5000 dla najlepszego filmu. Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Dobra wiadomość czeka też na zwycięzców konkursu krótkometrażowego. W tym roku festiwal przyzna im najwyższą w historii tego konkursu nagrodę 15000 zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Nowej edycji towarzyszy też nowy plakat i oprawa graficzna, w ramach której zmian doczeka się towarzyszące festiwalowi nieformalne logo Tofifestowa Pomarańczka. Była już ona na tofikowych plakatach wyciskana i krojona. W tym roku festiwal dosłownie ją obiera, niczym kino, do granic możliwości. Autorką projektów jest — jak przystało na festiwal konsekwentnie promujący debiutantów — debiutantka Matylda Mazur. Plakat można obejrzeć na stronie internetowej festiwalu oraz na festiwalowym Facebooku.

Na program tegorocznego Tofifest, prócz konkursów, złożą się retrospektywy narodowe, prezentacje wybranych mistrzów kina, masterclassy i panele dyskusyjne. Nie zabraknie projektów już kontynuowanych jak forum współpracy festiwali środkowej Europy Cultural Exchange organizowane wraz z Funduszem Wyszehradzkim, czy tworzony od początku istnienia Tofifest inkubator kreatywny dla lokalnego filmu Lokalizacje. To jedyna w Polsce sekcja poświęcona twórcom filmowym z regionu. Tofifest prowadzi też najstarszą w kraju nagrodę kina regionalnego Flisaka przyznawanego przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Festiwal przyzna też po raz trzeci specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą dla wybitnego filmowca. Dotąd otrzymali ją już Janusz Gajos oraz Bogusław Linda.

Rozpoczęła się już sprzedaż karnetów festiwalowych, które nabyć można do 30 maja po promocyjnych cenach z 30% zniżką.

Festiwalowe pokazy rozpoczną się 25 czerwca w Teatrze Baj Pomorski, Kinie Centrum i Fosie Staromiejskiej w Toruniu.

* * *

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski

Główny Mecenas:
Gmina Miasta Toruń

Festiwal zrealizowano ze środków:
Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Funduszu Wyszehradzkiego

Główny Sponsor:
Bella

Patronat medialny:
TVP Bydgoszcz, Radio ESKA, Radio WAWA, Gazeta Wyborcza, Malemen, Kino, Interia.pl, Stopklatka.pl, Orbitorun.pl, Kulturalnytorun.pl, EMPIK.com

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest