X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Geraldine Chaplin ze Złotym Aniołem Tofifest

Gwiazda legendarnego „Doktora Żywago” odbierze podczas Ceremonii Otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości. Geraldine Chaplin, córka słynnego Charliego, jest jedną z najpopularniejszych aktorek kina światowego. Uhonorowana Nagrodą Goya, grała w filmach Martina Scorsese, Carlosa Saury, Roberta Altmana czy Pedro Almodóvara. W Toruniu spotka się w sobotę z widzami festiwalu, a wieczorem weźmie udział w festiwalowej gali.

Co roku Tofifest honoruje ważne postaci kina światowego. Nagrody odbierali u nas już Jim Sheridan, Jiri Menzel, Mirjana Karanovic czy Julia Jentsch i Dagur Kari. Tym razem, podczas gali otwarcia specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odbierze Geraldine Chaplin. Aktorka ma już na koncie wyróżnienie „hiszpańskim Oskarem” – Nagrodą Goya za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w „En la ciudad sin límites” (2003). Była także nominowana do Złotego Globu (za role w „Chaplinie” i „Nashville”) oraz do BAFTA (za „Welcome to L.A.”).

Zadebiutowała na ekranie w słynnym filmie ojca „Światła rampy” z 1952 roku. Pierwszą główną rolę zagrała w 1965 wcielając się w Sonyę – żonę Omara Shariffa w „Doktorze Żywago” Davida Leana z 1965, gdzie partnerowali jej też Alec Guinness i Klaus Kinski. Była wieloletnią Muzą, partnerką życiową i aktorką jednego z najbardziej znanych hiszpańskich reżyserów, Carlosa Saury. Wspaniałe kreacje stworzyła w jego filmach „Mrożony peppermint” („Peppermint frappe”, 1967) i w „Nakarmić kruki” (Cria cuervos, 1976).

Pracowała także z Robertem Altmanem („Nashville”, „Dzień weselny”, „Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull’s History Lesson”) i Martinem Scorsese („Wiek niewinności/Age of Innocence”, 1993 wraz z Danielem Day-Lewisem, Michelle Pfeiffer i Winoną Ryder). U Franco Zeffirellego zagrała w „Jane Eyre” (1996), u Andreja Konczałowskiego w „Odysei” (1997), a u Alaina Resnais w „La Vie est un roman” (1983). Dwukrotnie pojawiła się w filmach o swoim ojcu: w dokumencie „Unknown Chaplin” z 1983 oraz w głośnym filmie „Chaplin” Davida Attenborough. Zagrała tam swoją babcię – Hannah Chaplin, a partnerowali jej Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin i Kevin Kline w roli Douglasa Fairbanksa.

Ostatnie lata przyniosły jej znakomite kreacje w przejmującym horrorze „Sierociniec” (El Orfanato, 2007, reż. Juan Antonio Bayona, nominacja do nagrody Goya dla Chaplin), „Porozmawiaj z nią” („Hable Con Ella”, 2002) Pedro Almodóvara oraz ubiegłorocznej „Rzeczy o mych smutnych dziwkach” („Memoria de mis putas tristes”, reż. Henning Carlsen). W tej chwili Chaplin pracuje na planie trzech produkcji planowanych na 2013: „Spiritismes” Guya Maddina, „Tres60” Alejandro Ezcurdia i „Hostias” Jeana Diego Musiaka z Ewanem McGregorem i Naomi Watts.

10. edycja MFF Tofifest rozpocznie się w Toruniu 20 października. Podczas festiwalu Złotego Anioła za Niepokorność twórczą odbierze Krystyna Janda, a Jakub Gierszał nagrody Flisaka Tofifest i dla najlepszego wschodzącego talentu kina europejskiego. W głównym konkursie festiwalowym ON AIR zaprezentowane zostanie 11 światowych debiutów z których 10 to polskie premiery. Odbędą się też konkursy krótkometrażowy – SHORTCUT i narodowy – FROM POLAND. Podczas Tofifest 2012 zaprezentowane będę pierwsze europejskie retrospektywy Kina Blaxploitation oraz hinduskiej aktorki i feministki Smity Patil. W pasmach kina narodowego zaprezentowana zostanie Filipińska Nowa Fala oraz nowe kino Austrii i Węgier. Z okazji dekady istnienia festiwalu w specjalnym paśmie TOP9 wyświetleni zostaną zwycięzcy Tofi z lat 2003–2011.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest