X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jim Sheridan, Cillian Murphy i facet z „50 twarzy Greya” w filmie o IRA

Dzisiaj Europa żyje zamachami islamskich fanatyków, niewielu już zapewne pamięta, że raptem dwie dekady temu, słowo „terroryzm” utożsamiane było z irlandzką Armią Republikańską. Jim Sheridan – Mistrz filmów o IRA, wraca do tematu z samym Cillianem Murphy’m w roli głównej.

IRA, walcząca o oderwanie Irlandii północnej od Wielkiej Brytanii, była postrachem Anglików przez długie lata. Jim Sheridan nakręcił „W imię Ojca”, jeden z najbardziej wstrząsających filmów opowiadających o tej zawiłej wojnie, w której nie było dobrych bohaterów.

Teraz laureat Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą z 2010 roku wrócił do tego okresu w historii. Po sukcesie swojego ostatniego filmu The Secret Scripture”, rozpoczął pracę nad scenariuszem do H-Block” na podstawie oryginalnego opowiadania Tony'ego Devlina i Gavina McCloskey.

Opowiada on o głośnej ucieczce do jakiej doszło w 1983 roku w więzieniu o zaostrzonym rygorze Maze Prison. Trzydziestu ośmiu więźniów z IRA urwało się z więzienia Jej Królewskiej Mości pod samym nosem strażników.

W filmie zagra genialny Cillian Murphy („Buszujący w jęczmieniu”, „Incepcja”) oraz znany z „50 twarzy Grey’a” Jamie Dornan. Trwają negocjacje z irlandzkim gwiazdorem z Hollywood - Pierce Brosnanem. Kino irlandzkie kilkukrotnie zasłynęło produkując film, IRA gra główną rolę. Czy tym razem znowu będzie to sukces jakie często odnoszą filmy Sheridana?

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest