X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Najlepszy” znowu najlepszy. Nagroda Publiczności Tofifest dla filmu Palkowskiego

„Najlepszy”, nowy obraz Łukasza Palkowskiego, w sobotę otrzymał Złotego Anioła Tofifest w konkursie „From Poland”. Decyzję o zwycięzcy tego zestawienia podejmowali widzowie. Nie powinno więc dziwić, że polski film zdobył również Nagrodę Publiczności.

Zdobył, ale walka była zacięta do ostatniej chwili. „Najlepszy” o zaledwie sześć dziesiątych procenta pokonał „Jeszcze nie koniec” („Custody”) Xaviera Legranda, który podczas tej samej sobotniej gali odebrał Grand Prix festiwalu.

Ku wielkiemu zaskoczeniu organizatorów, pokazany na wielkim ekranie stary, dobry „Leon zawodowiec” Luca Bessona zajął trzecie miejsce z wynikiem o raptem 2% niższym niż zwycięzca. Pierwszą szóstkę uzupełniają szwajcarski „Boski porządek” („Die göttliche Ordnung”) Petry Biondiny Volpe i, ex aequo, „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz „Dzień Świra” laureata tegorocznego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą Marka Koterskiego.

Głównym bohaterem „Najlepszego” („The Fastest”) jest Polak, który zachwycił świat, ale u nas do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca historia — pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły — inspirowana życiem Jerzego Górskiego. Ukończył on tzw. Bieg Śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman.

Ten triumf nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił, druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie. Reżyserem filmu jest twórca „Bogów” Łukasz Palkowski. Zdjęcia zrealizował mistrz kamery Piotr Sobociński Jr., a montażem zajął się jeden z najlepszych montażystów polskich Jarosław Barzan. W obsadzie znaleźli się Jakub Gierszał, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski i Magdalena Cielecka. Producentem jest Krzysztof Szpetmański, który wraz z Jakubem Gierszałem i Anną Próchniak spotkał się z widzami Tofifest.

Film Palkowskiego ma już jedną Nagrodę Publiczności, którą otrzymał na festiwalu filmowym w Gdyni. Gdyńskie jury przyznało mu także „Złote Lwy” za Profesjonalny Debiut Aktorski oraz „Złote Lwy” za Najlepszą Scenografię.

Kolejny, 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu już w październiku 2018 roku! Bądźcie z nami na bieżąco na stronie www.tofifest.pl i na Facebooku.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest