X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Shortcut. Odkrywamy karty. Prezentujemy skład jury i filmy konkursowe

Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych wielkich form, które podczas 17. MFF Tofifest powalczą o statuetkę Złotego Anioła.

W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata!  Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że jury czekają długie i burzliwe obrady.

W tym roku wyzwania podjęli się:

Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Macieja Stuhra filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”, którego scenariusz oparty jest na autentycznej historii. Jego podstawą stał się reportaż Małgorzaty Smolak o mężczyźnie rażonym udarem mózgu, który próbuje sobie ułożyć życie na nowo.

Zmierzymy się też z kwestią nielegalnych imigrantów („Alien” z Korei Południowej), zbadamy relację artysty z jego mentorem („Dziwor” o współpracy Pawła Dyllusa i Bogdana Dziworskiego), przyjrzymy się człowiekowi, którego nikt nie widzi („Marcel” z Polski), a także kobiecie, którą napadają niespodziewane lęki („Ukąszenie” z Polski)

W tegorocznym konkursie zobaczymy filmy pokazywane na festiwalach w: Cannes („As Up to Now” z Węgier, „All Inclusive” z Finlandii, „Duszyczka” z Polski, „The Distance Between Us” z Grecji i Francji, „And Then the Bear” z Francji, „Roadkill” z Wielkiej Brytanii), Wenecji („All Inclusive” ze Szwajcarii, „Kado” z Indonezji, „The Summer and All the Rest” z Holandii, „Los Bastardos” z Argentyny, „Mano a Mano” z Francji, „Strano telo” z Serbii, „Staircase” z Iranu), Berlinie („Entropia” z Węgier, „Story” z Polski, „Suc de sindria” z Hiszpanii, „Umbra” z Niemiec), Clermont-Ferrand („Patision Avenue” z Grecji) czy w Gdyni („Tak jest dobrze” z Polski).

Przybliżymy też te utytułowane, które walczyły o najważniejsze w przemyśle filmowym statuetki: Oscara („Animal Behaviour” z Kanady, „Black Sheep” z Wielkiej Brytanii, „Fauve” z Kanady, „Skóra” z USA), BAFTA („Roughhouse” z Wielkiej Brytanii) czy Europejskich Nagród Filmowych („Gli Anni” z Włoch i Francji).

Wyniki konkursu poznamy 26 października podczas gali zamknięcia 17. MFF Tofifest.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest