X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Piąty element motywem przewodnim 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest Kujawy i Pomorze

Zaczynamy odliczanie do 18. edycji MFF Tofifest i ujawniamy tegoroczne zjawisko jakim jest jedna z najbardziej nieoczywistych superbohaterek światowego kina, będąca tytułowym piątym elementem — Leeloo.

W roku 2020 kiedy do walki z niewidzialnym wrogiem potrzebna jest wiedza, doświadczenie i wytrwałość, a nie siła, władczość i nabite mięśnie, na szczególną uwagę zasługują  istoty o nadprzyrodzonych siłach, jak Leeloo, bohaterka wyjątkowej i niezapomnianej space opery Luca Bessona pt. „Piąty element”.

Leeloo w filmie była spoiwem dla czterech żywiołów natury: ziemi, ognia, wody i powietrza i pokonała grożące światu niebezpieczeństwo. W tym roku to ona właśnie będzie naszą przewodniczką przez dziewięć festiwalowych dni.

Kino nasycone jest superbohaterami, którzy jeden po drugim wstępują w niekończący się szereg. My chcemy uciec z szeregu, wyrwać się z legionu bitych na sztancy postaci i przypomnieć Leeloo, niepokorną „naprawiaczkę świata”. Heroskę jedyną w swoim rodzaju, bo będącą wyimaginowanym piątym żywiołem uzdrawiającym świat. W tym roku świętujemy symboliczną, osiemnastą edycję. A z kim wchodzić w dojrzałość, jeśli nie z jedną z najbardziej nieoczywistych postaci kobiecych w historii kina — mówi Kafka Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest Kujawy i Pomorze.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się od 17 do 25 października jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni MFF Tofifiest to będzie, jak co roku wielka uczta dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

Pod patronatem Leeloo wyjdziemy wyzwaniom naprzeciw i wspólnie spróbujemy naprawić świat. A co dziś łączy skuteczniej niż dobre kino?

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest